16. července 2008 19:23 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Náhrady? To mě překvapilo

Tommy Helsby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tommy Helsby. | foto: Kroll

Detektiv Krollu Tommy Helsby, ředitel evropské pobočky, vedl Čunkovo vyšetřování. V rozhovoru pro LN připustil, že ho překvapilo to, jak si Čunek přivydělával na „cesťácích“.

Miroslav Kalousek prohlásil, že bude žalovat Kroll za to, že je v auditu označen za člověka, který mohl pomáhat Jiřímu Čunkovi, když lobboval na ministerstvu obrany za zakázky pro tehdejší Zbrojovku Vsetín...
Stojíme si za tím, co je v zprávě napsáno. Viděl jsem jeho stanovisko, ale musím říct, že to, co říká on, a co je v naší zprávě, není úplně totéž. Přiznám se, že úplně nerozumíme tomu, o co tu jde. Mohu k tomu jen říct, že během naší práce jsme nebyli nikým politicky ovlivňováni. Pan Schwarzenberg, když si nás najímal, nám řekl: Chci znát odpověď na tyto otázky. Neříkal: Podívejte se na tyto a tyto lidi. Řekl jen, že chce znát odpovědi na obvinění kolem pana Čunka.

Je časté, že vás lidé za vaše zprávy žalují?
Stalo se to, ale není to časté. Někteří lidé se naštvou kvůli tomu, co si přečtou v našich zprávách. Ale v tomto případě jsme prověřovali věci kolem pana Čunka a nikoli kolem pana Kalouska.

Kolik lidí vlastně dávalo tuto zprávu dohromady?
Měli jsme tým pěti lidí, včetně mě. Já jsem ten tým vedl. Tři z těchto lidí mluvili česky. Pak jsme měli řadu překladatelů, kteří překládali dokumenty, které jsme potřebovali. Celá práce vlastně spočívala v tom, že jsme překládali dokumenty, mluvili jsme s panem Čunkem a pořádali rozhovory s dalšími lidmi, kteří se celého případu dotýkali.

Kdo byli ti tři češi?
Řekl jsem, to byli lidé, kteří mluvili česky, ne že to byli Češi. Jen jeden z nich byl Čech.

A to byl kdo?
Mohu jen říct, že to je původem novinář.

Je to běžné, že si takto najímáte novináře?
Obvykle najímáme lidi, kteří umí pracovat s informacemi. Kromě novinářů jsou to často lidé, kteří třeba v minulosti pracovali u policie, někteří měli zkušenost u i zpravodajských služeb. Ale jiní zase v účetnictví či v advokacii. Jsou to různí lidé.

A jak jste se ke své práci dostal vy?
Já pracuju pro Kroll už sedmadvacet let. Jsem zde nejdéle pracující zaměstnanec. A co jsem dělal před tím? Byl jsem novinář a ještě předtím jsem dělal doktorát z metafyziky na Cambridge....

Metafyziky?
Ano, a pokud se mě zeptáte, zda to využuju ve své práci, musím říct, že nevím.

Využívali jste pro případ Jiřího Čunka některé lidi, kteří dříve pracovali u policie či u zpravodajských služeb?
V našem týmu ne, ale jsem jsem řekl, máme lidi tady (v Londýně pozn. red.), kteří nám v těchto věcech mohou poradit. V tomto případě to ale byli spíše rady kolem účetnictví. Také jsme měli externího poradce na právní otázky a otázky vyšetřování v Česku. Měli jsme také v Česku externisty, kteří nám shromažďovali dokumenty a řekněme připravovali půdu pro naší práci.

Bylo lehké přesvědčit lidi, aby s vámi mluvili?
U některých to bylo lehlé, u některých ne. Když jsme zprávu zveřejnili, stalo se nám i to, že někteří lidé, kteří s námi původně nechtěli mluvit, nám volali, že by s námi přece jen mluvit měli.

A celý případ?
Myslel jsem, že to bude těžší. Nedá se říct, že to byl lehký případ, ale byl to jeden z lehčích. A to především díky spolupráci Jiřího Čunka. Jakmile pochopil, že nám může věřit, snažil se spolupracovat a ukázat svou verzi případu.

Karel Schwarzenberg prohlásil, že vám chybí 700 listů z vyšetřovacího spisu. Podle něj šlo o velmi závažné dokumenty. Víte, co v nich je, a budete je chtít vidět?
Měli jsme k dispozici seznam všech dokumentů. Takže jsme docela dobře věděli, o čem by tyto dokumenty měly být. Navíc závěry z některých dokumentů, které chyběly, se objevují i na jiných stránkách - těch, co jsme k dispozici měli. Moc bych se divil, kdyby tam bylo něco, co by mohlo změnit závěr celého našeho auditu.

Jak to, že jste je nedostali?
I podle toho, co obsahují, si myslím, že nám je jednoduše někdo zapomněl předat nebo se ztratily.

Budete je chtít vidět?
Pan Schwarzenberg chce, abychom se na to podívali, my to rádi uděláme.

Karel Schwarzenberg také mluvil o tom, že by si nechal udělat audit na práci policie a státních zastupitelů v tomto případě. My jsme dělali na tom, zda bylo vyšetřování Jiřího Čunka zastaveno oprávněně. Toto jsme udělali. Mohli bychom se pak vrátit k širšímu tématu, jakým je v Česku korupční prostředí, ale jsem skeptický, že bychom k tomu mohli čerpat něco z případu Jiřího Čunka. Byl to totiž specifický případ. Mohli bychom se podívat na to, jak to funguje v Česku, jaké jsou zkušenosti v zahraničí a jak to třeba v Česku zlepšit. Ale určitě by to musel být samostatný audit a myslím, že by ho neměl platit Karel Schwarzenberg. Jistě, je to dobře zabezpečený muž, ale není to Bill Gates.

Ve výsledcích vašeho průzkumu připouštíte, že Jiří Čunek mohl vydělávat na nezdaněných cestovních výlohách. Překvapilo vás to?
Pracuju pro Kroll sedmadvacet let. Během toho jsem prověřoval mnoho společností. Pokud se mě ptáte, zda právě tento způsob je neobvyklý, musím říct: ano, je. Zeptáteli se mě, zda je mimořádně neobyčejný, to už asi ne. Ale nepamatuji si, že bych podobný přístup už někde jinde viděl. Když nám to Jiří Čunek popisoval, byl jsem byl překvapený. Pak jsem to říkal mému kolegovi, který je Čech. A ten se jen pousmál a řekl: No jasně...