Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Nápis Hollywood dostane nový nátěr a oslaví 90. výročí

Magazín

  7:00
LOS ANGELES - Téměř 35 let se proslulému nápisu Hollywood nedostalo takové péče. Pár měsíců před 90. výročím jeho vzniku se však lidé v Los Angeles rozhodli, že potřebuje nový nátěr.

Hollywood - ilustrační foto foto: Reuters

Na obřích písmenech tak v těchto dnech visí natěračské plošiny a lidé v montérkách z nápisu smývají vybledlou barvu. Poté ji budou nahrazovat novotou zářící bělobou.

ČTĚTE TAKÉ:

Písmena jsou vysoká 14 metrů a celý nápis měří 110 metrů, takže se práce protáhne možná až do Vánoc. Podle deníku Los Angeles Times očekávají lidé z městem spravovaného fondu, který údržbu nápisu financuje, že bude nátěr zcela hotov do osmi až deseti týdnů.

Na devět písmen by prý mělo stačit 1460 litrů barvy. Nový nátěr bude na obou stranách nápisu.

Devadesátiletá písmena

Písmena jsou na svahu hory Mount Lee nad kalifornským centrem filmového průmyslu od roku 1923. Původně však měl nápis podobu Hollywoodland a sloužil jako reklama na nedaleko vyrůstající domy. Poslední čtyři znaky byly odstraněny ve čtyřicátých letech.

Nápisu několikrát hrozil zánik nejen kvůli náročnosti jeho údržby. V roce 2010 jej musel darem ve výši 800 000 dolarů (asi 15 milionů korun) zachránit vydavatel časopisu Playboy Hugh Hefner. Nápis totiž mohl padnout ze stejného důvodu, jako vznikl. Majitelé okolních pozemků chtěli místo prodat developerům. Do věci se však vložil i tehdejší kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a několik filmových celebrit a z projektu sešlo.

Autoři: ,