Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nápis Hollywood dostane nový nátěr a oslaví 90. výročí

Hollywood - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hollywood - ilustrační foto | foto: Reuters

LOS ANGELES Téměř 35 let se proslulému nápisu Hollywood nedostalo takové péče. Pár měsíců před 90. výročím jeho vzniku se však lidé v Los Angeles rozhodli, že potřebuje nový nátěr.

Na obřích písmenech tak v těchto dnech visí natěračské plošiny a lidé v montérkách z nápisu smývají vybledlou barvu. Poté ji budou nahrazovat novotou zářící bělobou.

ČTĚTE TAKÉ:

Písmena jsou vysoká 14 metrů a celý nápis měří 110 metrů, takže se práce protáhne možná až do Vánoc. Podle deníku Los Angeles Times očekávají lidé z městem spravovaného fondu, který údržbu nápisu financuje, že bude nátěr zcela hotov do osmi až deseti týdnů.

Na devět písmen by prý mělo stačit 1460 litrů barvy. Nový nátěr bude na obou stranách nápisu.

Devadesátiletá písmena

Písmena jsou na svahu hory Mount Lee nad kalifornským centrem filmového průmyslu od roku 1923. Původně však měl nápis podobu Hollywoodland a sloužil jako reklama na nedaleko vyrůstající domy. Poslední čtyři znaky byly odstraněny ve čtyřicátých letech.

Nápisu několikrát hrozil zánik nejen kvůli náročnosti jeho údržby. V roce 2010 jej musel darem ve výši 800 000 dolarů (asi 15 milionů korun) zachránit vydavatel časopisu Playboy Hugh Hefner. Nápis totiž mohl padnout ze stejného důvodu, jako vznikl. Majitelé okolních pozemků chtěli místo prodat developerům. Do věci se však vložil i tehdejší kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a několik filmových celebrit a z projektu sešlo.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?