Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Natáčení Hobita ohroženo

Magazín

  8:36
LOS ANGELES - Po vzoru režiséra filmové trilogie Pán prstenů Petera Jacksona zažalovali v pondělí také správci pozůstalosti britského spisovatele J. R. R. Tolkiena filmové studio, které filmy na motivy slavných románů natočilo. Jak uvedla agentura AP, žaloba viní společnost New Line Cinema, že fondu The Tolkien Trust a dalším žalobcům nezaplatila podíl na šesti miliardách dolarů hrubých tržeb, jež prý filmy doposud vydělaly.

Pokračování filmové série podle románu britského spisovatele J.R.R. Tolkiena je ohroženo. foto: ČTK

Britský charitativní fond The Tolkien Trust, který je správcem spisovatelovy pozůstalosti, se spojil s původním knižním nakladatelem Tolkienových románů, nakladatelstvím Harper Collins, a společně zažalovali společnost New Line Cinema u losangeleského soudu. New Line Cinema prý měla podle dříve uzavřených dohod zaplatit fondu a nakladatelství 7,5 procenta z hrubých tržeb trilogie Pán prstenů. Ačkoli filmy údajně vydělaly šest miliard dolarů (106 miliard Kč), New Line Cinema svůj závazek nedodržela.

Dědici nedostali svůj podíl
Steven Maier, právník správců Tolkienovy pozůstalosti ve Velké Británii, prohlásil, že žalující strana nedostala od společnosti New Line Cinema svůj podíl z hrubých tržeb, který jí náleží. Nyní fond u soudu po filmovém studiu požaduje více než 150 milionů dolarů (2,7 miliardy Kč) jako náhradu škod a další nespecifikovanou částku jako sankční odškodnění. Dále se domáhá soudního příkazu, který by dal fondu právo zabránit New Line Cinema natočit další filmy na motivy Tolkienových děl. Takový příkaz by mohl vážně ohrozit výrobu filmu inspirovaného Tolkienovým románem Hobit, jehož dva díly by se měly v kinech objevit v letech 2010 a 2011.

Steven Maier upozornil na to, že výše odškodného právníci vypočítali z celkového zisku z filmové trilogie (zahrnující příjem z prodeje lístků, DVD a dalších poplatků získaných například od televizních společností), ačkoli jim studio neumožnilo prověřit zisky druhého a třetího pokračování filmu. „Zajímalo by mě, jak společnost New Line vysvětlí u soudu fakt, že jí filmy vydělaly 6 miliard dolarů a nějakým záhadným výpočtem nedostali potomci spisovatele z této částky ani vindru,“ řekla deníku The New York Times Bonnie Eskenazi, právnička zastupující Tolkienovy dědice ve Spojených státech. Podle listu se všichni dědici spisovatele, mezi kterými jsou i dva potomci, kterým je přes sedmdesát let, o vývoj případu velice zajímají. Společnost New Line Cinema se zatím odmítla k žalobě vyjadřovat.

Studio má na kontě více žalob
Společnost New Line Cinema patřící do skupiny Time Warner musí u soudu čelit podobné žalobě filmového producenta Saula Zaentze, jenž vlastnil autorská práva k trilogii Pán prstenů. Zaentzova společnost se také domáhá svého podílu na tržbách z filmů a studio nařkla, že zatajuje skutečnou výši zisku. Zaentz získal k těmto dílům práva v roce 1976 a postoupil je filmové společnosti Miramax Film Corporation. Od ní licenci v roce 1998 získala společnost New Line Cinema. V roce 2005 se o svůj podíl ze zisku se studiem soudil také režisér filmové trilogie Pán prstenů Peter Jackson. K vyrovnání mezi ním a společností došlo loni.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!