21. května 2009 14:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejdéle žijí Japonky a muži ze San Marina

Nejvyššího věku se dožívají Japonky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyššího věku se dožívají Japonky. | foto: Reprofoto

ŽENEVA Nejvyššího věku se dožívají ženy v Japonsku a muži v San Marinu. Vyplývá to podle agentury AP ze zprávy o předpokládané délce života, kterou zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Nejhorší vyhlídky na dožití vysokého věku mají naopak muži v africké Sieře Leone a ženy v násilím zmítaném Afghánistánu.

WHO vycházela z údajů za rok 2007 a dostupných loňských dat. Podle nich se mezi ženami nejvyššího průměrného věku dožívají Japonky - 86 let. O polovinu kratší život mají Afghánky, které jsou na světě v průměru jen 42 let.

Mezi muži jsou na tom nejlépe s 81 lety obyvatelé evropského ministátu San Marina. Pouze 39 let se dožívá mužská populace Sierry Leone, která prošla krvavou občanskou válkou.

Podle WHO některé státy, jako například Angola, Eritrea a Libérie, zaznamenaly od roku 1990 v předpokládané délce života značný pokrok, jiné jako Botswana, Keňa a Lesotho naopak pokles.

O situaci v Česká republice a na Slovensku se AP nezmiňuje; na webu WHO dokument zatím není dostupný. Ve středu zveřejnil Český statistický úřad zprávu o obyvatelstvu, podle níž střední délka života v zemi nyní dosahuje u mužů 74,2 roku a u žen 80,3 roku. Na Slovensku podle loňských údajů mají Slovenky naději na dožití více než 78 let a Slováci sedmdesátky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz