Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Nejdražší město na světě je Oslo, Praha skončila na 26. místě

Magazín

  20:52
PRAHA - Aktuálně nejdražší metropolí na světě je norské Oslo. Následují dánská Kodaň a brazilské Sao Paulo. Ukázala to studie agentury PriceRunner, která sledovala vývoj cen u 26 různých produktů v 33 různých zemích na celém světě. Čtvrtým nejdražším městem na světě zůstává Paříž, první desítku uzavírá italský Řím.
Praha stověžatá - ilustrační foto.

Praha stověžatá - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha se v žebříčku PriceRunner umístila na 26. místě, těsně za ní je polská Varšava, maďarská Budapešť je o tři příčky dražší.

Hlavní město Norska Oslo.

O svou pověst předražené světové metropole přišel Londýn, který se umístil na 20. místě. "Britská libra za posledních 12 měsíců ztratila 25 procent a přiblížila se tak hodnotou k euru.

Žebříček nejdražších měst

 1. Oslo, Norsko 
 2. Kodaň, Dánsko 
 3. Sao Paulo, Brazílie 
 4. Paříž, Francie 
 5. Rejkjavík, Island
 6. Stockholm, Švédsko 
 7. Helsinky, Finsko 
 8. Dublin, Irsko 
 9. Sydney, Austrálie 
...
 1. Budapešť, Maďarsko
 2. Buenos Aires, Argentina 
 3. Vilnius, Litva
 4. Praha
 5. Varšava, Polsko 
 6. San Francisko, USA
 7. Dubaj, SAE  
 8. New York, USA 

Kromě toho došlo ke snížení maloobchodních cen, které by mělo podpořit spotřebitele v nakupování a přispět k opětovnému oživení ekonomiky.

Například průměrná cena kávy v restauraci klesla z 1,83 liber na 1,63 a litr mléka zlevnil z 1,03 libry na 86 pencí. Pro porovnání, v aktuálně nejdražší metropoli na světě, v Oslu, vyjde litr mléka na 1,47 libry, tedy téměř o polovinu dráž," uvádí studie.

Studie srovnávala ceny 26 druhů zboží, mezi jinými mléka, Coca Coly, hamburgerů, dětských plenek, hygienických potřeb, lístků do kina, iPodů či videoher. Výsledky studie poskytl Jan Herget z VisitBritain.

Autoři: ,