Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejdražší město na světě je Oslo, Praha skončila na 26. místě

Praha stověžatá - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha stověžatá - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Aktuálně nejdražší metropolí na světě je norské Oslo. Následují dánská Kodaň a brazilské Sao Paulo. Ukázala to studie agentury PriceRunner, která sledovala vývoj cen u 26 různých produktů v 33 různých zemích na celém světě. Čtvrtým nejdražším městem na světě zůstává Paříž, první desítku uzavírá italský Řím.

Praha se v žebříčku PriceRunner umístila na 26. místě, těsně za ní je polská Varšava, maďarská Budapešť je o tři příčky dražší.

Hlavní město Norska Oslo.

O svou pověst předražené světové metropole přišel Londýn, který se umístil na 20. místě. "Britská libra za posledních 12 měsíců ztratila 25 procent a přiblížila se tak hodnotou k euru.

Žebříček nejdražších měst

 1. Oslo, Norsko 
 2. Kodaň, Dánsko 
 3. Sao Paulo, Brazílie 
 4. Paříž, Francie 
 5. Rejkjavík, Island
 6. Stockholm, Švédsko 
 7. Helsinky, Finsko 
 8. Dublin, Irsko 
 9. Sydney, Austrálie 
...
 1. Budapešť, Maďarsko
 2. Buenos Aires, Argentina 
 3. Vilnius, Litva
 4. Praha
 5. Varšava, Polsko 
 6. San Francisko, USA
 7. Dubaj, SAE  
 8. New York, USA 

Kromě toho došlo ke snížení maloobchodních cen, které by mělo podpořit spotřebitele v nakupování a přispět k opětovnému oživení ekonomiky.

Například průměrná cena kávy v restauraci klesla z 1,83 liber na 1,63 a litr mléka zlevnil z 1,03 libry na 86 pencí. Pro porovnání, v aktuálně nejdražší metropoli na světě, v Oslu, vyjde litr mléka na 1,47 libry, tedy téměř o polovinu dráž," uvádí studie.

Studie srovnávala ceny 26 druhů zboží, mezi jinými mléka, Coca Coly, hamburgerů, dětských plenek, hygienických potřeb, lístků do kina, iPodů či videoher. Výsledky studie poskytl Jan Herget z VisitBritain.

,

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....