28. října 2017 6:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejen obraz či sochu, ale i knihu lze koupit jako investici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Bible Reynek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bible Reynek | foto: luxusniknihovna.cz

PRAHA Desítky tisíc korun neváhají někteří lidé utratit za knižní publikace. Jde většinou o rozměrné knihy, často s kopiemi uměleckých děl, je-li například v originále obrazu použito zlato, obsahuje je i kopie v knize. Knih vychází jen omezené množství, nakladatel se zavazuje, že nikdy neudělá dotisk a největší zájem je o knihy s pořadovými čísly jedna až deset, které jsou i dvakrát dražší než výtisky s číslem 11 až 200.

„Dopředu nám volají sběratelé, abychom jim jedničku nebo třeba sedmičku schovali,“ řekl Zdeněk Novák, šéf marketingu společnosti Euromedia Group.

V druhé polovině listopadu začne edice Luxusní knihovna distribuovat dva tituly, které populární formou seznamují s dílem Michelangela Buonarrotiho a Leonarda da Vinci. Kniha s pořadovým číslem 1 stojí v obou případech 47.700 korun, dvojka, stejně tak již prodaná, o 2000 méně. Z obou edic je už prodáno přes sto kusů publikací.

„Největší zájem je o prvních deset čísel. Jsou nejdražší, ale přesto jsou prodané mezi prvními,“ řekl Novák. V první desítce nezáleží na ceně, tam záleží na tom mít možnost vlastnit „top číslo“, uvedl. Nakladatelství má stálé klienty, kteří chtějí být informováni o každé novince, někteří vlastní všechna vydání, vnímají je mimo jiné i jako investiční příležitost. V edici vyšlo na šest desítek titulů. Novák uvedl, že zvláštnost edice je také v tom, že nakladatel garantuje, že nikdy nevyrobí dotisk původního nákladu.

„Počítáme s tím, že prodáme jen počet, který jsme vydali. Je to kniha, která se nepůjčuje, je doma. Někdo si ji uchová pro příští generace, někdo se s ní pochlubí, jsou i tací, kteří jí denně listují. Jeden pán nám řekl, že má bibli s ilustracemi Dalího, každé ráno ji náhodně otevře a jednu kapitolu si přečte,“ řekl. Bible Dalí stála 76 000 korun, o 10 000 méně stála nejluxusnější verze bible s ilustracemi Bohuslava Reynka.

Knihy váží i deset kilogramů

Ve světě podobné luxusní knihy vydává třeba nakladatelství Taschen, v Česku lze některé z nich získat přes nakladatelství Slovart. Rozměrné publikace si lze pořídit i se speciálním stolečkem. Kniha fotografií Annie Leibovitzové tak před pár lety vyšla v nákladu 10.000 kusů a na českém trhu stála 65.000 korun. Vyšla v edici Sumo, stejně jako kniha fotografií Helmuta Newtona. Také té bylo připraveno 10.000 kusů, v Česku se prodalo sedm desítek, prodávala se i se stolečkem a stála původně 54.000 korun. Postupně se její cena zvyšovala, protože takovou má nakladatel obchodní politiku, a cena vzrostla až na 149 000 korun, ale i za tu se v Česku dva kusy prodaly, uvedl již dříve zástupce Slovartu v ČR.


Stolek k podobným publikacím je praktický, neboť třeba ty, které produkuje Luxusní knihovna, váží i deset kilogramů. Přidanou hodnotou je u nich podle Nováka skloubení nejnovějších technologií, jež umožňují velmi kvalitní tisk kopií uměleckých děl, a ruční práce při vázání knihy. Některé mají zlatou ořízku, pečlivě se vybírá kůže na vazbu. Titul Sixtinská kaple, který vychází ve třech dílech za 329 000 korun, umožňuje majitelům knihy přispět na udržování slavné vatikánské památky. Vyšlo 1999 kusů pro celý svět, z 61 kusů pro Českou republiku je polovina prodaných.

ČTK
  • 0Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na Lidovky.cz