20. prosince 2017 14:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejerotičtější dílo na světě ‚120 dnů Sodomy‘ zařadila Francie mezi národní památky

Originální ručně psaný rukopis 120 dnů Sodomy od Markýze de Sade. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Originální ručně psaný rukopis 120 dnů Sodomy od Markýze de Sade. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Jeden z nejstarších a nejvíc pohoršujících erotických románů světa, 120 dnů Sodomy od Markýze de Sade, zařadila Francie na seznam národních památek. A to i přes zájem několika uchazečů z cizích zemí, kteří by byli schopni dílo vydražit až za šest milionů eur. Středeční aukce rukopisu byla proto pozastavena.

Dílo mělo být vydraženo ve středu na aukci sbírky 130 tisíc děl, především rukopisů, dopisů a hudebních skladeb. Ovšem zřejmě nejcennější a zároveň nejskandálnější knihu světové erotické literatury označilo francouzské ministerstvo kultury za národní památku. Očekávalo se, že se vydraží za čtyři až šest milionů eur. Obsahuje totiž také čtyři práce jednoho ze zakladatelů surrealismu Andre Bretona. 

De Sade napsal 120 dní Sodomy titěrným písmem na 33 svitků během svého věznění v Bastile roku 1785. Dvanáctimetrovou roli papíru schoval autor za kámen v cele ještě předtím, než byl před francouzskou revolucí převezen do blázince. Kniha byla později objevena, a publikována až v roce 1905. Kvůli stránkám plným sexuálního násilí a vulgarismů byla dlouhou dobu v mnoha zemích zakázána.

Francie má nyní 30 měsíců na zvýšení možných finančních prostředků, jinak bude kniha vrácena zpět do aukčního prodeje. 

bapBarbora Pospíšilová