Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší valentýnské fotky: srdce z růží a svatby na sněhu

Magazín

  16:41
Ačkoliv v Česku se podle tradice láska vyznává na 1. máje, únorový svátek zamilovaných se pomalu dostává do povědomí lidí a především obchodníků. Symbol červeného srdce, speciální menu či víkendové pobyty, s megalomanskými oslavami ve světě se ale měřit nemůžeme. Podívejte se na výběr nejlepších fotek.

Tradiční růže netradičně. Na mostě Pont des Arts přes řeknu Seinu. foto: Reuters

Svátek zamilovaných připomíná biskupa Valentýna, který tajně oddával milence. Valentýnky, tedy kartičky s vyznáním lásky, si posílají i Češi, tento svátek se ale do tuzemska dostal z anglosaských zemí až po roce 1989. Valentýnská tematika inspiruje i obchodníky, na pultech kraluje zboží s motivy červených srdíček.

Praem Pam Srichamnan a Suriya Utai naplánovali svatbu na v pirátském stylu.

Svatý Valentin z Terni byl podle legendy 14. února 269 sťat za to, že tajně oddával milence. Manželství totiž byla v té době zrušena, protože císař Marcus Aurelius Claudius nepovažoval ženaté muže za dobré válečníky.

Valentýn se poté se stal patronem zamilovaných. V Česku dřív neznámý svátek si nyní připomíná řada lidí. Kromě růží, čokolád, vína či romantických večeří jsou součástí valentýnské nabídky podnikatelů třeba i lázeňské pobyty, ale i valentýnská "lyžovačka" nebo bruslení.

Na rande? I v Rumunsku slaví svátek zamilovaných.

Mnoha lidem se ale představa, že by kvůli svátku měli své city dávat ostentativně najevo, nelíbí. V Česku má tradici 1. máj coby lásky čas, kdy se páry líbají pod rozkvetlou třešní.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,