Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší vína střeží specializované firmy. Služby nabízí v Londýně či Paříži

Magazín

  6:00
PAŘÍŽ - V Londýně a odnedávna také v Paříži a Lyonu svěřují přední sběratelé své nejdražší lahve vína specializovaným firmám, kde jsou chráněny před zvídavými pohledy. Tato tendence se rychle šíří v reakci na nárůst cen jakostních vín, píše agentura AFP.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Společnost FINE+RARE se usadila v Tilbury, londýnském přístavu těsně před ústím Temže, odkud je snadné dodávat do celého světa. Od roku 1994 tento obchodní dům s jakostními víny nabízí rovněž skladování lahví, jimž zaručuje bezpečnost a optimální podmínky konzervace.

„Našimi zákazníky jsou převážně soukromí sběratelé, kteří si k nám ukládají víno, aby je později vypili nebo prodali,“ vysvětluje ředitel FINE+RARE Joss Flower. „A těm, kdo chtějí prodat víno, které pro ně skladujeme, nabízíme nejefektivnější cesty prodeje na všech trzích, neboť vlastníme databázi soukromých sběratelů a obchodníků,“ dodává.

Tyto služby fungují už dávno v Londýně, metropoli evropských financí, kde se obchoduje se vším, dokonce i s jakostními víny. Avšak díky vzrůstu cen francouzských vín se tato koncepce v posledních letech rozvíjí i ve Francii.

Ceny bordeauxských vín prudce rostly díky asijské poptávce až do roku 2010. Číňané pak přesedlali na mnohem vzácnější burgundská vína, jejichž ceny šly strmě nahoru, uvádí Angélique de Lencquesaingová, zakladatelka dražební síně iDealwine. Index WineDexBordeaux, který tato síň vytvořila, vzrostl od roku 2007 o více než 103 procenta a index WineDexBourgogne o 113 procent.

„Ceny některých luxusních vín se tak zvýšily, že toto skladování je jako pojistka, která mnoho nestojí,“ říká správce sklepů Montquartiers u Paříže Andrew Amiach.

Tyto sklepy byly vybudovány před dvaceti lety ve 20 metrech pod zemí ve starých křídových lomech starých 200 let. Tato lokalita je přirozeně ideální pro uchovávání lahví: je zde 13 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu 70 procent. Milovníci vína nebo sklepníci či restauratéři si tu za 300 eur (8100 Kč) měsíčně pronajmou soukromý sklep, k němuž mají klíč jen oni.

V posledních dvou letech tu vznikl i kolektivní sklep, kde si soukromníci mohou skladovat až 50 lahví za devět eur (243 Kč) měsíčně. Bezpečnost je zde maximální: z deseti zaměstnanců firmy mají od sklepa klíč jen dva. A aby se vyhnuli pokušení, je zde zakázána vývrtka, směje se Andrew Amiach.

V současné chvíli je v těchto sklepeních na 100 tisíc lahví patřících třem stovkám klientů. Jsou zde uloženy lahve, o nichž by mohli labužníci jen snít, jako je Romanée-Conti v celkové hodnotě 100 tisíc eur (2,7 milionu Kč).

V Lyonu založil před třemi lety Philippe Gangneux Lyonské sklepy v bývalé továrně. Stačí pohlédnout na několik bedýnek a je jasné, že se stalo nebezpečným skladovat některá vína doma. Gangneux ukazuje několik ještě zabaleným palet. Jeho největším zákazníkem je jeden italský podnikatel, který si v Lyonu uložil 13 tisíc nejlepších francouzských vín.

Philippe Gangneux zná příběhy skryté pod etiketami: „Tohle je můj nejmenší zákazník, je to chirurg, který kohosi zachránil. Vděčný pacient mu věnoval dvě lahve Châteaux Petrus. A tady jsou lahve jednoho klienta žijícího v Indii. Dvacet procent zákazníků je z ciziny,“ upřesňuje.

Majitel Lyonských sklepů hodlá v brzké budoucnosti založit pobočku na Azurovém pobřeží a ve Švýcarsku.

Autoři: ,