Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Valentýnská NEJ: žádost o ruku i nejdelší polibek

Magazín

  13:00
Valentýnská přání, polibky a vyznání lásky. To vše ke dni zamilovaných patří. Nejstarší valentýnka byla poslaná před více než pěti sty lety, nejdelší polibek je úplně čertvý a trval přes dva dny a nejkurióznější žádost o ruku? Podívejte se sami.

Valentýnský polibek v ruském městě Stavropol. foto: ČTK

Nejstarší valentýnka
Nejstarší dochované přání ke dni svatého Valentýna bylo posláno před 535 lety, 14. února 1477. Zasloužila se o to jistá Margery Brewsová, která napsala milostný dopis svému snoubenci a "milovanému Valentýnovi" Johnu Pastonovi. Svěřuje se v něm, že již požádala svou matku, aby se u otce přimluvila za to, aby dostala větší věno. "Jestliže mě však miluješ, a já vpravdě věřím, že ano, pak mě kvůli tomu neopustíš," píše Margery pro případ, že by si otec postavil hlavu. Nejstarší známou valentýnku opatruje Britská knihovna v Londýně.

Nejstarší valentýnka pochází ze 14. února 1477.

Nejdelší polibek
Téměř dva dny se vydržel líbat thajský manželský pár. A vyplatilo se - v letovisku Pattaya vyhrál na letošního Valentýna soutěž o nejdelší polibek a s tím i spojenou odměnu 100 tisíc bátů (62 tisíc korun). Dvaačtyřicetiletý Akekačaj Tiranarat a jeho jedenatřicetiletá manželka Raksana se líbali 46 hodin, 24 minut a devět sekund, což stačilo na to, aby porazili třináct konkurenčních párů. Nový světový rekord ještě musí potvrdit komisaři Guinnessovy knihy rekordů. Loňský rekord při stejné příležitosti činil něco přes 36 hodin a předloňský 32 hodin.

Doplňování tekutin je důležité. Thajský manželský pár se líbal rekordních 46 hodin, 24 minut a devět sekund.

Svátek svatého Valentýna

Oslava patrona zamilovaných se do střední a východní Evropy dostala po pádu komunismu z anglosaských zemích, kde lidé svým blízkým tradičně dávají kartičky se vzkazem. Valentýn byl kněz, který prý ve 3. století tajně oddával zamilované. Císař Marcus Aurelius Claudius zvaný Germanicus tehdy zrušil manželství, protože ženaté muže nepovažoval za dobré válečníky. Valentýn i přes zákaz prý tajně oddával zamilované páry a mužům radil, aby neopouštěli své ženy a neodcházeli do válek. Císař ho proto nechal popravit. V křesťanské tradici je dodnes chápán jako patron mládeže a šťastného sňatku. Jeho relikvie je uchovávána na pražském Vyšehradě.

Nejlepší žádost o ruku
Soudě podle ohlasů na internetu - nejlepší žádost o ruku se odehrává v kině. Začíná to celkem nevinně. Jistá dívka jménem Ginny jde s bratrem svého přítele Charliem na film Rychle a zběsile. Matt, se kterým chodí, je v tu dobu údajně v práci. V kině se setmí a začínají trailery. Po první upoutávce k filmu Pařba v Bangkoku 2 následuje další skutečně originální trailer. V něm Matt žádá o ruku své přítelkyně jejího otce: "Chci vám říct, že ji taky miluji a v žádném případě vás o ni nechci připravit," říká. Kamera přitom zabírá jen ruce obou mužů. "Chtěl bych s ní strávit zbytek svého života," dodává. "To je Matt a táta?," ptá se dojatá Ginny...Poté, co mladík dostane svolení od jejího otce, rozeběhne se a utíká do kina. Objedná malý popcorn, otevře dveře a vbíhá do sálu. "Od druhého rande říkám, že náše láska překoná i ty filmové...Prokážeš mi tu čest a vezmeš si mě?" Ginny se slzami v očích kývne a poté ho obejme. V kině se strhne aplaus - a podle páru prý nešlo o rodinu a přátelé. Video na Youtube.com shlédlo přes 21 milionů lidí. Pár navštívil několik televizních pořadů, například v CNN.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...