Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejmladší sloní sameček dostal při křtu v zoo jméno Rudi

Magazín

  16:08
PRAHA - Nejmladší sloní sameček, který se v pražské zoologické zahradě narodil v říjnu, dostal při úterním slavnostním křtu jméno Rudolf čili Rudi. V anketě mu jméno vybrali sami návštěvníci.

Kromě Rudolfa byla na výběr jména Nandi a Hanno. foto: ČTK

Chovatelé zvolili pro slůně tři jména, z nichž mohli příznivci zoo do úterního poledne vybírat. Kromě Rudolfa byla na výběr jména Nandi a Hanno. Jméno Rudi, které odkazuje na milovníka exotické zvěře císaře Rudolfa II., se od začátku stalo favoritem. Slůně se v Troji narodilo 7. října, matkou je samice slona indického Tamara, otcem jediný dospělý samec v zoo Ankhor.

Rudi je druhým sloním mládětem, které se letos v Praze narodilo. Parťáka mu dělá Maxmilián, který přišel na svět na jaře.Pro zoo jsou dva sloní přírůstky v jednom roce skutečnou raritou. Slůně je třetím v historii, které se v pražské zoo narodilo, a druhým, které zde bylo i počato.

„Váží 150 kilogramů a daří se mu velmi dobře,“ řekl kurátor Pavel Brandl . Většinu času tráví s matkou, na kterou je v útlém věku plně vázáno. Většinou každý den se zhruba na půl hodiny podívá i do venkovního výběhu.

Slůně, které se narodilo začátkem října v pražské zoo, na snímku z 27....
Slůně, které se narodilo začátkem října v pražské zoo, na snímku z 27....

Chovatelé u malého slona záhy objevili kýlu, kterou ovšem není možné operovat. Pomáhají zdravotní masáže. „Ty slůněti nevadí, spíš bych někdy řekl, že jsou mu příjemné, protože u nich opřený o chobot podřimuje,“ uvedl Brandl. „Podle veterináře je prognóza uspokojivá a stav stabilizovaný,“ vysvětlil. Konečné výsledky bude možné zhodnotit zhruba po půl roce.

V pražské zoo proběhly křtiny. Slůně dostalo jméno Maxmilián

„V Maxovi našel parťáka, takže tu máme hravou sloní školku,“ popsal vztah obou slůňat. Hry pro mladé slony znamenají nejen zábavu, ale i přípravu na dospělost. Oba sloní samečky čeká podobný osud, a sice stěhování. „Samci vždy odchází ze skupiny, zatímco samičky ve skupině zůstávají celoživotně,“ vysvětlil kurátor. Nový domov tak v budoucnu zřejmě najdou v některé z evropských zoologických zahrad.

Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy přišel do Prahy zhruba rok starý slon indický Baby. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických. Dnes jich má zahrada i s novým přírůstkem devět. Jediným dospělým samcem je Ankhor, kterého zoo přivezla v roce 2014 z Berlína.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!