Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejmladší sloní sameček dostal při křtu v zoo jméno Rudi

Magazín

  16:08
PRAHA - Nejmladší sloní sameček, který se v pražské zoologické zahradě narodil v říjnu, dostal při úterním slavnostním křtu jméno Rudolf čili Rudi. V anketě mu jméno vybrali sami návštěvníci.

Kromě Rudolfa byla na výběr jména Nandi a Hanno. foto: ČTK

Chovatelé zvolili pro slůně tři jména, z nichž mohli příznivci zoo do úterního poledne vybírat. Kromě Rudolfa byla na výběr jména Nandi a Hanno. Jméno Rudi, které odkazuje na milovníka exotické zvěře císaře Rudolfa II., se od začátku stalo favoritem. Slůně se v Troji narodilo 7. října, matkou je samice slona indického Tamara, otcem jediný dospělý samec v zoo Ankhor.

Rudi je druhým sloním mládětem, které se letos v Praze narodilo. Parťáka mu dělá Maxmilián, který přišel na svět na jaře.Pro zoo jsou dva sloní přírůstky v jednom roce skutečnou raritou. Slůně je třetím v historii, které se v pražské zoo narodilo, a druhým, které zde bylo i počato.

„Váží 150 kilogramů a daří se mu velmi dobře,“ řekl kurátor Pavel Brandl . Většinu času tráví s matkou, na kterou je v útlém věku plně vázáno. Většinou každý den se zhruba na půl hodiny podívá i do venkovního výběhu.

Slůně, které se narodilo začátkem října v pražské zoo, na snímku z 27....
Slůně, které se narodilo začátkem října v pražské zoo, na snímku z 27....

Chovatelé u malého slona záhy objevili kýlu, kterou ovšem není možné operovat. Pomáhají zdravotní masáže. „Ty slůněti nevadí, spíš bych někdy řekl, že jsou mu příjemné, protože u nich opřený o chobot podřimuje,“ uvedl Brandl. „Podle veterináře je prognóza uspokojivá a stav stabilizovaný,“ vysvětlil. Konečné výsledky bude možné zhodnotit zhruba po půl roce.

„V Maxovi našel parťáka, takže tu máme hravou sloní školku,“ popsal vztah obou slůňat. Hry pro mladé slony znamenají nejen zábavu, ale i přípravu na dospělost. Oba sloní samečky čeká podobný osud, a sice stěhování. „Samci vždy odchází ze skupiny, zatímco samičky ve skupině zůstávají celoživotně,“ vysvětlil kurátor. Nový domov tak v budoucnu zřejmě najdou v některé z evropských zoologických zahrad.

Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy přišel do Prahy zhruba rok starý slon indický Baby. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických. Dnes jich má zahrada i s novým přírůstkem devět. Jediným dospělým samcem je Ankhor, kterého zoo přivezla v roce 2014 z Berlína.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.