Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejoblíbenější česká jména? Eliška a Jakub

Spící miminko. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spící miminko. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Nejoblíbenějšími jmény, která rodiče loni dávali novorozencům, jsou Eliška a Jakub. Jméno Eliška dostalo 2304 novorozených dívek, jméno Jakub 2889 novorozených chlapců.

Na svém webu informoval Český statistický úřad. Eliška tak po více než desítce let odsunula na druhé místo dosud vedoucí jméno Tereza, Jakub se ve vedení pravidelně střídá s Janem. Na třetím místě skončila jména Adéla a Tomáš. Eliška a Jakub byla nejčastější jména i v letošním lednu.

Eliška zvítězila v oblíbenosti celkem v osmi krajích, mimo jiné uspěla ve všech čtyřech moravských, naopak v Praze se umístila až za Terezou a Annou.

V rámci celého Česka Eliška Terezu porazila jen s minimálním náskokem, novorozených Terezek bylo pouze o tři méně. Jakub byl na prvním místě žebříčku v devíti krajích, čtyři moravské se na něm shodly stejně jako na Elišce.

Nejoblíbenější jména novorozenců v roce 2011
DívkyChlapci
1.Eliška Jakub
2.TerezaJan
3.AdélaTomáš
4.NatálieAdam
5.AnnaLukáš
6.KarolínaDavid
7.KateřinaMatyáš
8.LucieMatěj
9.BarboraVojtěch
10.VeronikaOndřej

"Při vymýšlení jmen pro své potomky projevují čeští rodiče větší kreativitu u dcer než u synů. V roce 2011 dostaly dívky 1317 a chlapci 1130 různých křestních jmen. Chlapci v Česku dostávají často jméno po otci, zatímco děvčata po matkách jen zřídka," uvedl Tomáš Chrámecký z ČSÚ.

Podle něj se čtyři z pěti Zdeňků, Milanů a Miroslavů mohou pochlubit tím, že nesou jméno po otci. Mezi často děděná jména patří i Jaroslav, Roman, Jiří nebo Karel. U holčiček to ale neplatí. Mezi první desítkou jmen dcer a matek se shodují jen tři - Kateřina, Lucie a Veronika. Z první padesátky zdědila jméno nejčastěji Jana (33,2 procent), s výraznějším odstupem pak Lenka, Eva a Petra.

Objevila se i řada netradičních křestních jmen, kromě přílivu cizinců k některým z nich rodiče očividně inspirovaly oblíbené filmy a seriály. Mezi dívkami se tak objevily třeba Azjargal, Colette, Qi či Šeherezáda, z neobvyklých českých ženských jmen si rodiče vybrali například Želmíru, Hátu, Malvínu, Rudolfínu, Voršilu či Serafínu.

ČTĚTE TAKÉ:

Mimo jednoslovných jmen vymysleli rodiče dívkám téměř 1900 různých většinou dvouslovných kombinací. K zajímavým patří například Adelina Anatolijivna, Amálie Anděla, Anežka Perchta, Bea Octavie nebo Lesana Luna.

Někteří chlapci se mohou pyšnit cizokrajnými jmény Armando, Béla, Klavdij, Ozzy, Bumjargal, Samson či Krunoslav, ale i českými Bivoj, Horymír, Mikeš, Felicián, Lucián či Elemír. Mezi novorozenci s dvěma či více jmény se objevili chlapečkové Nikita Izzy, Franc Josef, Ludwig Wolfgang, Sunny Kája nebo Šimon Želmír.

Počáteční písmena jmen

"Zajímavé jsou i statistiky jmen podle počátečního písmene. Z 1317 dívčích jmen jich nejvíce začínalo na písmeno A (179 jmen). Hranici sta různých jmen ještě překonalo písmeno M (120 jmen) a písmeno E (102 jmen)," upozornil Chrámecký. U novorozených chlapců byla nejčastější jména začínající písmenem M (136 jmen), písmenem A (128 jmen) a s větším odstupem pak jména od písmene D (75 jmen).

Oblíbenost jmen dětí narozených v lednu sleduje ČSÚ od roku 1999. Podle odborníků je vítězství Elišky velkým překvapením, protože poprvé po 13 letech odsunula na druhé místo Terezu. V první desítce se v lednu poprvé objevila Nela, zato ji, rovněž poprvé, opustila Kateřina. Toto jméno přitom bylo v žebříčku oblíbenosti od roku 1997 šest let na druhém místě. "U chlapců se v lednu na medailových pozicích proti loňsku nezměnilo nic," uvedl ČSÚ.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.