Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Nejoblíbenější česká jména? Eliška a Jakub

Spící miminko. (Ilustrační foto.)

Spící miminko. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

PRAHA - Nejoblíbenějšími jmény, která rodiče loni dávali novorozencům, jsou Eliška a Jakub. Jméno Eliška dostalo 2304 novorozených dívek, jméno Jakub 2889 novorozených chlapců.
  15:49

Na svém webu informoval Český statistický úřad. Eliška tak po více než desítce let odsunula na druhé místo dosud vedoucí jméno Tereza, Jakub se ve vedení pravidelně střídá s Janem. Na třetím místě skončila jména Adéla a Tomáš. Eliška a Jakub byla nejčastější jména i v letošním lednu.

Eliška zvítězila v oblíbenosti celkem v osmi krajích, mimo jiné uspěla ve všech čtyřech moravských, naopak v Praze se umístila až za Terezou a Annou.

V rámci celého Česka Eliška Terezu porazila jen s minimálním náskokem, novorozených Terezek bylo pouze o tři méně. Jakub byl na prvním místě žebříčku v devíti krajích, čtyři moravské se na něm shodly stejně jako na Elišce.

Nejoblíbenější jména novorozenců v roce 2011
DívkyChlapci
1.Eliška Jakub
2.TerezaJan
3.AdélaTomáš
4.NatálieAdam
5.AnnaLukáš
6.KarolínaDavid
7.KateřinaMatyáš
8.LucieMatěj
9.BarboraVojtěch
10.VeronikaOndřej

"Při vymýšlení jmen pro své potomky projevují čeští rodiče větší kreativitu u dcer než u synů. V roce 2011 dostaly dívky 1317 a chlapci 1130 různých křestních jmen. Chlapci v Česku dostávají často jméno po otci, zatímco děvčata po matkách jen zřídka," uvedl Tomáš Chrámecký z ČSÚ.

Podle něj se čtyři z pěti Zdeňků, Milanů a Miroslavů mohou pochlubit tím, že nesou jméno po otci. Mezi často děděná jména patří i Jaroslav, Roman, Jiří nebo Karel. U holčiček to ale neplatí. Mezi první desítkou jmen dcer a matek se shodují jen tři - Kateřina, Lucie a Veronika. Z první padesátky zdědila jméno nejčastěji Jana (33,2 procent), s výraznějším odstupem pak Lenka, Eva a Petra.

Objevila se i řada netradičních křestních jmen, kromě přílivu cizinců k některým z nich rodiče očividně inspirovaly oblíbené filmy a seriály. Mezi dívkami se tak objevily třeba Azjargal, Colette, Qi či Šeherezáda, z neobvyklých českých ženských jmen si rodiče vybrali například Želmíru, Hátu, Malvínu, Rudolfínu, Voršilu či Serafínu.

ČTĚTE TAKÉ:

Mimo jednoslovných jmen vymysleli rodiče dívkám téměř 1900 různých většinou dvouslovných kombinací. K zajímavým patří například Adelina Anatolijivna, Amálie Anděla, Anežka Perchta, Bea Octavie nebo Lesana Luna.

Někteří chlapci se mohou pyšnit cizokrajnými jmény Armando, Béla, Klavdij, Ozzy, Bumjargal, Samson či Krunoslav, ale i českými Bivoj, Horymír, Mikeš, Felicián, Lucián či Elemír. Mezi novorozenci s dvěma či více jmény se objevili chlapečkové Nikita Izzy, Franc Josef, Ludwig Wolfgang, Sunny Kája nebo Šimon Želmír.

Počáteční písmena jmen

"Zajímavé jsou i statistiky jmen podle počátečního písmene. Z 1317 dívčích jmen jich nejvíce začínalo na písmeno A (179 jmen). Hranici sta různých jmen ještě překonalo písmeno M (120 jmen) a písmeno E (102 jmen)," upozornil Chrámecký. U novorozených chlapců byla nejčastější jména začínající písmenem M (136 jmen), písmenem A (128 jmen) a s větším odstupem pak jména od písmene D (75 jmen).

Oblíbenost jmen dětí narozených v lednu sleduje ČSÚ od roku 1999. Podle odborníků je vítězství Elišky velkým překvapením, protože poprvé po 13 letech odsunula na druhé místo Terezu. V první desítce se v lednu poprvé objevila Nela, zato ji, rovněž poprvé, opustila Kateřina. Toto jméno přitom bylo v žebříčku oblíbenosti od roku 1997 šest let na druhém místě. "U chlapců se v lednu na medailových pozicích proti loňsku nezměnilo nic," uvedl ČSÚ.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!