27. května 2009 10:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejstarší britský pár oslavil 81. výročí sňatku

Manželé Frank a Anita Milfordovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé Frank a Anita Milfordovi. | foto: Reprofoto

LONDÝN Nejstarší britský manželský pár Frank a Anita Milfordovi oslavili 81. výročí sňatku. Dvojice, která teď žije společně v pečovatelském domě v Plymouthu v anglickém hrabství Devon, vstoupila do manželského svazku 26. května 1928. Panu Milfordovi je úctyhodných 101 let a jeho žena oslaví téže narozeniny příští měsíc, píše server BBC News.

Pár sice přiznává, že se občas poškorpí, ale nikdy prý nepřipustil, aby rozmíšky poničily vzájemnou lásku a oddanost. Ani teď se manželé před spaním nikdy nezapomenout obejmout a políbit, píše server BBC News.

Video zde: http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/8069286.stm

Milfordovi, podle nichž se za jejich šťastným svazkem neskrývá žádné "magické tajemství", se seznámili v roce 1926 při tanci na akci Křesťanského sdružení mladých lidí (YMCA) v jejich domovském Plymouthu. Vzali se o dva roky později.

Pan Milford pracoval v loděnicích Devonport Dockyard až do 60 let. Za druhé světové války dvojice jen těsně vyvázla životem při náletech. Při jednom z nich padla bomba přímo na jejich plymouthský dům.

Mají dvě děti, pět vnoučat a sedm pravnoučat. Jejich čtyřiasedmdesátiletý syn Frank si myslí, že hlavním tajemstvím manželství jeho rodičů je prostě fakt, že jsou spolu velice šťastní. "Radují se ze společného života a vždycky byli spokojeni se svým údělem," míní.

Podle Guinnessovy knihy rekordů žili ve vůbec nejdelším manželství v Británii Thomas a Elizabeth Morganovi z Caerleonu v jižním Walesu. Brali se 4. května 1809 a zůstali spolu 81 let a 260 dní až do Elizabethiny smrti 19. ledna 1891.

Podle "guinnessovky" žila ve vůbec nejdelším manželském svazku na světě dvojice, která spolu vydržela 86 let. Bratranec a sestřenice Sir Temuldži Bhikadži Nárima a Ladí Nárimová spolu žili v Indii od roku 1853 do roku 1940.