Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stoletých přibývá, v Česku jich je téměr sedm set

Život lidí se prodlužuje v důsledku změny životního stylu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Život lidí se prodlužuje v důsledku změny životního stylu. | foto: Shutterstock

PRAHA Život lidí se prodlužuje a stoletých stále přibývá. Jenom v České republice oslavilo letos své sté narozeniny 312 lidí. Věk dalších 344 seniorů už stovku dokonce přesáhl. Stoletých a straších obyvatel tak v Česku je celkem 656. Vyššího věku se dožívají především ženy a lidé žijící v Praze.

V důsledku změny životního stylu, zdravější výživy i moderní medicíny se v Česku stejně jako v dalších průmyslově vyspělých zemích život lidí prodlužuje. Loni v říjnu v ČR žilo 199 stoletých lidí, věk vyjádřený trojcifernou číslicí mělo 467 lidí. Česká správa sociálního zabezpečení k červnu eviduje 656 stoletých a starších obyvatel.

Podle demografů do roku 2065 zřejmě výrazně vzroste počet lidí nad 65 let. Zatímco nyní senioři tvoří zhruba 15 procent populace, poté jich bude 32 procent, tedy asi 3,41 milionu.

Mezi českými stoletými výrazně převažují ženy. Zatímco stoletých a starších mužů v Česku žilo letos v červnu 113, žen bylo 545. Nejstarším žijícím Čechem je pravděpodobně Marie Buzková, která se narodila 17. října 1902 a žije na Písecku. Ve stejném roce se narodil také muž žijící na Olomoucku.

Nejvíce stoletých a starších lidí žilo v Praze; správa jich zde evidovala 110 a v Jihomoravském kraji 85. Na druhém konci žebříčku se umístil Karlovarský kraj, kde lidí starších sta let žilo jen sedm.

Je vám sto? Dostanete přidáno
Stát stoletým lidem automaticky zvyšuje důchod o 2000 korun. Částka má pokrýt výdaje na náročnější péči. Zvýšená penze pro stoleté byla zavedena v roce 1969. Nejprve se důchody zvyšovaly o 1000 korun, stát tuto částku zdvojnásobil před třemi lety.

Střední délka života je v současnosti u mužů 74,2 roku, u žen 80,3 roku. Do roku 2065 se podle projekce Českého statistického úřadu zvýší u mužů na 86,5 roku a u žen na 91 let. Za posledních 18 let se naděje na dožití mužů prodloužila o šest let, žen o pět let.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!