Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Stoletých přibývá, v Česku jich je téměr sedm set

Magazín

  11:46
PRAHA - Život lidí se prodlužuje a stoletých stále přibývá. Jenom v České republice oslavilo letos své sté narozeniny 312 lidí. Věk dalších 344 seniorů už stovku dokonce přesáhl. Stoletých a straších obyvatel tak v Česku je celkem 656. Vyššího věku se dožívají především ženy a lidé žijící v Praze.

Život lidí se prodlužuje v důsledku změny životního stylu. foto: Shutterstock

V důsledku změny životního stylu, zdravější výživy i moderní medicíny se v Česku stejně jako v dalších průmyslově vyspělých zemích život lidí prodlužuje. Loni v říjnu v ČR žilo 199 stoletých lidí, věk vyjádřený trojcifernou číslicí mělo 467 lidí. Česká správa sociálního zabezpečení k červnu eviduje 656 stoletých a starších obyvatel.

Podle demografů do roku 2065 zřejmě výrazně vzroste počet lidí nad 65 let. Zatímco nyní senioři tvoří zhruba 15 procent populace, poté jich bude 32 procent, tedy asi 3,41 milionu.

Mezi českými stoletými výrazně převažují ženy. Zatímco stoletých a starších mužů v Česku žilo letos v červnu 113, žen bylo 545. Nejstarším žijícím Čechem je pravděpodobně Marie Buzková, která se narodila 17. října 1902 a žije na Písecku. Ve stejném roce se narodil také muž žijící na Olomoucku.

Nejvíce stoletých a starších lidí žilo v Praze; správa jich zde evidovala 110 a v Jihomoravském kraji 85. Na druhém konci žebříčku se umístil Karlovarský kraj, kde lidí starších sta let žilo jen sedm.

Je vám sto? Dostanete přidáno
Stát stoletým lidem automaticky zvyšuje důchod o 2000 korun. Částka má pokrýt výdaje na náročnější péči. Zvýšená penze pro stoleté byla zavedena v roce 1969. Nejprve se důchody zvyšovaly o 1000 korun, stát tuto částku zdvojnásobil před třemi lety.

Střední délka života je v současnosti u mužů 74,2 roku, u žen 80,3 roku. Do roku 2065 se podle projekce Českého statistického úřadu zvýší u mužů na 86,5 roku a u žen na 91 let. Za posledních 18 let se naděje na dožití mužů prodloužila o šest let, žen o pět let.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...