Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zemřel nejstarší člověk na světě

Zemřela nejstarší žena na světě Edna Parkerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřela nejstarší žena na světě Edna Parkerová. | foto: Wikipedia

NEW YORK Ve věku 115 let a 120 dní zemřela ve středu Edna Parkerová, která byla podle Guinnessovy knihy rekordů nejstarším člověkem na světě. Parkerová má pět vnuků, 13 pravnuků a 13 prapravnuků. Narodila se 20. dubna 1893.

Smrt ji zastihla v pečovatelském zařízení ve městě Shelbyville nedaleko Indianapolisu, kde letos v dubnu, poměrně čilá, oslavila 115. narozeniny.

Od roku 1938, kdy její manžel zemřel na infarkt, žila na své zemědělské usedlosti sama až do sta let, kdy se přestěhovala k synovi.

Parkerová přežila oba své syny - Clifforda a Earla Juniora i dvě sestry. Stejný ročník narození jako Parkerová (1893) má podle Guinnessovy knihy rekordů ještě Portugalka Maria de Jesusová (narozena 10. září). Třetí nejstarší osobou na naší planetě je Američanka Gertrude Bainesová, která se narodila 6. dubna 1894.


Údaje o nejstarších lidech světa
- Nejstarším člověkem na světě je nyní podle Guinnessovy knihy rekordů 115letá Portugalka Maria de Jesusová, která se narodila 10. září 1893. Parkerová byla o pět měsíců starší - narodila se 20. dubna 1893. Na toto prvenství si ale činí nárok i několik dalších lidí.

- Nejstarší ověřenou osobou světa byla Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela 4. srpna 1997 ve věku 122 let a 164 dní.

- Bývalá učitelka Parkerová se stala nejstarším obyvatelem světa loni v srpnu po úmrtí Japonky Jone Minagawové. Rodačka ze státu Indiana učila na dvoutřídní škole v Smithlandu až do svatby v roce 1911. S manželem měla dva syny, oba je přežila, pět vnoučat, 14 pravnoučat a 13 prapravnoučat. Žila v domově důchodců ve městě Shelbyville ve státě Indiana.

- Portugalka Maria de Jesusová je rodačkou ze středoportugalské vesnice Olival. Vdala se v roce 1919, měla pět dětí, ze kterých tři ještě žijí. Manžel jí zemřel v roce 1951. Údajně je stále ve velmi dobré kondici, za svůj život prý byla v nemocnici jen jednou. Celý život žije na vesnici a dříve pracovala na poli. Údajně nikdy nepila alkohol a nekouřila, v jídle dává přednost rybám a ovoci.

- Druhou nejstarší osobou světa je nyní Američanka Gertrude Bainesová (narozena 6. dubna 1894), stejný ročník narození má i další Američanka Catherine Hagelová (narozena 28. listopadu 1894).

-  Nejstarším žijícím mužem světa je 113letý Japonec Tomodži Tanabe.

- O primát žijícího doyena planety se ale hlásí i další lidé, jejich datum narození ale není oficiálně uznáno. Údajně jím je například Jihoafričanka Moloko Temová, které bylo loni v červnu 133 let, Ind Habib Miyan, kterému je o čtyři roky méně, nebo kupříkladu pastevkyně z arktické oblasti Ruska
Varvara Semenniková, která loni v květnu oslavila 117. narozeniny.

- Nejstarší obyvatelkou ČR je od letošního července Marta Pokorná z Dačic, která se narodila 8. července 1900, do té doby byla rekordmankou v ČR 109letá Marie Kráslová. Nejstarším obyvatelem ČR stále zůstává Emílie Doležalová z Ochozu u Brna, která zemřela 17. listopadu 2004 ve věku 110 let a 153 dní.

-  V Československu podle Guinnessovy knihy rekordů žil před 40 lety nejstarší člověk na světě: pražská rodačka Marie Bernátková, která se narodila 22. října 1857 ještě za Rakouska, držela prvenství od června do října 1968, kdy
zemřela ve věku 111 let.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz