Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nejtrapnější herec: Cruise

Magazín

  11:36
Los Angeles - V předvečer udílení filmových Oscarů se konal ceremoniál, který řadě hollywoodských herců pije krev: vyhlašování Zlatých malin. Anticeny za nejhorší výkony na stříbrném plátně každoročně rozdává nadace, jež sdružuje více než 750 filmových kritiků, nadšenců a novinářů.

Tom Cruise foto: Reprofoto

Letošní, již 26. předávání Zlatých malin nezklamalo očekávání a opět proběhlo v humorném duchu. Svérázné poznámky si neodpustil především zakladatel „malinové“ nadace John Wilson. „Ptáte se, jestli byl rok 2005 pro Hollywood špatný? Řeknu vám, že hůř se loni měli jen obyvatelé Bagdádu, obyvatelé New Orleansu a jistý člověk z texaského Crawfordu,“ prohlásil v narážce na prezidenta Bushe a jeho proslulý ranč.

Největším propadákem loňského roku se stal film Dirty Love (Hříšná láska), který si vysloužil maliny za nejhorší scénář, režii i ženský herecký výkon v hlavní roli. Ve snímku, jež se producenti snažili prodat jako „moderní příběh Popelky“, si zahrála Jenny McCarthyová, bývalá modelka časopisu Playboy, která zároveň napsala scénář. Režii obstaral její bývalý manžel John Mallory Asher. Kvalitu snímku vystihl kritik Stephen Holden v listu The New York Times, který napsal: „ Stejně jako krysa patří na smetiště, patří Hříšná láska do žumpy.“ večera přirovnal tento stav k „situaci, kdy vám vyprší očkování proti vzteklině“). „S člověkem, který zničehonic začne skákat jako opice, je skutečně něco v nepořádku,“ podotkl Wilson.
Malinu získala také Cruisova exmanželka Nicol Kidmanová společně se svým kolegou Willem Ferrellem, a to v kategorii Nejhorší filmový pár za snímek Moje krásná čarodějka. Skupinu oceněných doplnil i hrdina Hvězdných válek Hayden Christensen. Přerod Anakina Skywalkera v temného Darth Vadera prý v jeho podání vypadal jako proměna člena sladké chlapecké skupiny Backstreet Boys, který se dostal na scestí.

Žádný z oceněných si pro umělohmotnou malinu nepřišel. Neopakovalo se tak loňské překvapení, kdy se dostavila Halle Barryová. Ta si malinu za herecký výkon odvážně vyzvedla a navíc při tom vtipně zparodovala vlastní řeč, kterou o pár let dříve pronesla při přebírání Oscara. Od publika si za to vysloužila bouřlivé ovace.

Mizerní herci a otrapové

Malinu za nejhorší ženskou vedlejší roli dostala blondýnka Paris Hiltonová za výkon v hororu Dům voskových figurín. „Hned jak jsem zaslechl, že ta slečna bude hrát ve filmu, tak mi bylo jasné, že naši cenu vyhraje,“ nechal se slyšet nezmar Wilson. V kategorii nejhorší herec byl nominován i Tom Cruise za Válku světů, porota však nakonec dala přednost komikovi Robovi Schneiderovi, který ztvárnil hlavního hrdinu ve filmu Deuce Bigalow: evropský gigolo. Cruise se maliny přesto dočkal. Získal ji ve zbrusu nové kategorii pro nejotravnější celebritu. Wilson vysvětlil, že vítězem se stává ten, „koho už máme všichni plné zuby“.

Skoč na gauč

Hrdina snímku Mission Impossible otrávil porotce především tím, jak staví na odiv svůj vztah s herečkou Katie Holmesovou. Pro pár, který neustále plní stránky časopisů, se ve Státech vžila přezdívka TomKat (což je anglický výraz pro kocoura a zároveň i označení stíhaček, v nichž létal Cruise ve filmu Top Gun). Wilson připomněl, že Cruise si dřív úzkostlivě hlídal soukromí, zatímco teď se zasnubuje před bulvárními novináři na Eiffelově věži a vypráví o svých citech v televizních pořadech. Například v show populární bavičky Oprah Winfreyové demonstroval Cruise svou lásku tím, že začal poskakovat po pohovce. Zavdal tak údajně příčinu k novému slangovému spojení „skočit na gauč“, které vyjadřuje fakt, že se někdo rozvášnil (jeden z moderátorů „malinového“

Autor: