Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Největší výletní parník světa se vrátil ze zkušební plavby. Je dlouhý 362 metrů

USA

  16:43
SAINT-NAZAIRE (FRANCIE) - Největší výletní parník světa Harmony of the Seas v neděli ukončil první zkušební plavbu. Trvala zhruba 60 hodin a výjimečné plavidlo za tu dobu urazilo 1852 kilometrů, upřesnila francouzská média. Žádné technické potíže se neobjevily.

Výletní loď pojme alespoň 6 tisíc hostů foto: Reuters

Bylo nutné vyzkoušet lodní motory při různých výkonech včetně maximálního a ovládání obřího plavidla na moři. „Očekávané výkony a vlastnosti se potvrdily,“ uvedla francouzská firma SFX, která parník postavila v loděnici města Saint-Nazaire.

Výletní loď odplouvá do západu slunce
Výletní loď pojme alespoň 6 tisíc hostů

V doku, kam se v neděli plavidlo vrátilo, bude loď vyčištěna a překontrolována. Příští etapou bude další zkušební plavba koncem dubna, při které se objednavatel lodě seznámí se systémy, které je možné vyzkoušet jen na moři. Předání majiteli se plánuje na polovinu května. Sedmdesát metrů vysoký kolos o hmotnosti 120 tisíc tun byl postaven pro rejdařskou společnost Royal Caribbean International se sídlem ve Spojených státech za miliardu eur (přes 27 miliard korun).

Šestnáctipodlažní plavidlo je dlouhé 362 metrů, což je o 50 metrů víc, než má na výšku Eiffelova věž. Bude schopna pojmout více než 6000 pasažérů, o jejichž komfort se bude starat zhruba 2000 členů posádky.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...