Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejznámější incest v divadle

Magazín

  10:56
PRAHA/VÍDEŇ - Muž, který šokoval svět, se stal předlohou kontroverzní divadelní hry. Ta byla uvedena v rakouské metropoli a dle očekávání v celé zemi vyvolala vlnu rozhořčení. Jak informoval britský zpravodajský server BBC, její režisér dokonce potvrdil, že mu někdo vyhrožoval smrtí.

Josef Fritzl foto: ČTK

Dílo mělo v pondělí večer ostře sledovanou premiéru. Představení bylo zcela vyprodáno, přičemž většinu publika tvořili novináři. Představitel hlavní role, autor a režisér v jedné osobě, herec Hubert „Hubsi“ Kramar, řekl, že to není komedie o incestu, ale jen jakýsi komentář k mediálně sledovanému případu. Původní název Penzion Fritzl – sklepní mýdlová opera musel pod tlakem veřejnosti změnit na o něco méně provokativní Penzion F.

Oblečen ve zlatém blejzru, v bílých botách a s napomádovanými vlasy a knírkem předstoupil Kramar před publikum se slovy, že „zástupci médií jsou velmi citliví lidé“, a cynicky poznamenal, že„ti nejmoudřejší přišli až sem“. Reportérka BBC Bethany Bellová uvedla, že to je velice experimentální dílo „zahrnující práci herců s oběťmi zneužívání“. V samém závěru představení herec doslova nutil přítomné obecenstvo, aby nezapomínalo na oběti zneužívání, jejichž příběhy ještě nebyly vypovězeny.

Zakázat a zatknout
Podle listu The Independent získal autor na představení dotaci od představitelů hlavního města. Ti ale po zveřejnění podrobností ohledně projektu požadovali okamžité snížení částky s tím, že se jedná o nechutnou inscenaci. Někteří politici dokonce navrhovali, že by Kramar měl být zatčen. Starosta Fritzlova rodného města Amstettenu požadoval, aby bylo představení zrušeno. „Jedná se o případ neuvěřitelného utrpení a jakákoliv satira by měla znát své morální hranice,“ řekl.

Již před uvedením hry obdržel Kramar několik výhružných vzkazů. „Řekli mi, že mi udělají to samé, co dělal Fritzl své rodině,“ vypověděl o špatné zkušenosti autor. Navíc během několika dní byly plakáty informující o představení v divadle 3raum Anatomietheater strhány a zámek od dveří divadelní budovy někdo pomazal lepidlem. Kramar pro všechny případy požádal policii, aby byla během představení nadále přítomna.

„Média to napsala za mě...“
Šedesátiletý režisér trvá na tom, že jeho hra je satirou na média. „Je to celé práce médií. Nejdříve jsem myslel, že to nebudu schopen napsat, ale právě média to de facto napsala za mě,“ řekl Kramar. „Já jsem na to vše pouze reagoval. Mediální lov začínal mít značný vliv, a to je vůči obětem velmi nebezpečné,“ domnívá se.
Mezitím „pravý aktér“ čeká na svůj soud, jenž se koná 16. března. Josef Fritzl je obviněn z vraždy, zotročení, únosu, incestu a nepovoleného věznění. Vraždu a následné spálení těla novorozeněte ale 73letý muž popírá.

Autoři: