Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejznámější incest v divadle

PRAHA/VÍDEŇ Muž, který šokoval svět, se stal předlohou kontroverzní divadelní hry. Ta byla uvedena v rakouské metropoli a dle očekávání v celé zemi vyvolala vlnu rozhořčení. Jak informoval britský zpravodajský server BBC, její režisér dokonce potvrdil, že mu někdo vyhrožoval smrtí.

Dílo mělo v pondělí večer ostře sledovanou premiéru. Představení bylo zcela vyprodáno, přičemž většinu publika tvořili novináři. Představitel hlavní role, autor a režisér v jedné osobě, herec Hubert „Hubsi“ Kramar, řekl, že to není komedie o incestu, ale jen jakýsi komentář k mediálně sledovanému případu. Původní název Penzion Fritzl – sklepní mýdlová opera musel pod tlakem veřejnosti změnit na o něco méně provokativní Penzion F.

Oblečen ve zlatém blejzru, v bílých botách a s napomádovanými vlasy a knírkem předstoupil Kramar před publikum se slovy, že „zástupci médií jsou velmi citliví lidé“, a cynicky poznamenal, že„ti nejmoudřejší přišli až sem“. Reportérka BBC Bethany Bellová uvedla, že to je velice experimentální dílo „zahrnující práci herců s oběťmi zneužívání“. V samém závěru představení herec doslova nutil přítomné obecenstvo, aby nezapomínalo na oběti zneužívání, jejichž příběhy ještě nebyly vypovězeny.

Zakázat a zatknout
Podle listu The Independent získal autor na představení dotaci od představitelů hlavního města. Ti ale po zveřejnění podrobností ohledně projektu požadovali okamžité snížení částky s tím, že se jedná o nechutnou inscenaci. Někteří politici dokonce navrhovali, že by Kramar měl být zatčen. Starosta Fritzlova rodného města Amstettenu požadoval, aby bylo představení zrušeno. „Jedná se o případ neuvěřitelného utrpení a jakákoliv satira by měla znát své morální hranice,“ řekl.

Již před uvedením hry obdržel Kramar několik výhružných vzkazů. „Řekli mi, že mi udělají to samé, co dělal Fritzl své rodině,“ vypověděl o špatné zkušenosti autor. Navíc během několika dní byly plakáty informující o představení v divadle 3raum Anatomietheater strhány a zámek od dveří divadelní budovy někdo pomazal lepidlem. Kramar pro všechny případy požádal policii, aby byla během představení nadále přítomna.

„Média to napsala za mě...“
Šedesátiletý režisér trvá na tom, že jeho hra je satirou na média. „Je to celé práce médií. Nejdříve jsem myslel, že to nebudu schopen napsat, ale právě média to de facto napsala za mě,“ řekl Kramar. „Já jsem na to vše pouze reagoval. Mediální lov začínal mít značný vliv, a to je vůči obětem velmi nebezpečné,“ domnívá se.
Mezitím „pravý aktér“ čeká na svůj soud, jenž se koná 16. března. Josef Fritzl je obviněn z vraždy, zotročení, únosu, incestu a nepovoleného věznění. Vraždu a následné spálení těla novorozeněte ale 73letý muž popírá.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....