Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nemocnice v USA odmítají zaměstnávat kuřáky, vycházejí draho

Odvykání kouření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvykání kouření - ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Stále více nemocnic a jiných zdravotnických zařízení ve Spojených státech odmítá uchazeče o práci, kteří kouří. Chtějí tak zvýšit produktivitu, snížit své výdaje na zdravotní péči o zaměstnance a podporovat zdravý životní styl.

Podle některých organizací včetně protikuřáckých ale nová politika nemocnic představuje nepřípustný zásah do soukromého života žadatelů o práci. Informoval o tom deník Thew New York Times.

Nižší produktivita

Ve Spojených státech kouří zhruba pětina lidí. Kouření zůstává hlavní příčinou úmrtí, kterým šlo předejít.

Pracovník, jenž kouří, podle odhadů amerického vlády stojí zaměstnavatele ročně kolem 3400 dolarů (okolo 60 000 korun) na zdravotních výdajích a nižší produktivitě.

Nemocnice podle něj změnou reagují na to, že tradiční protikuřácké postupy jako zákaz kouření na pracovišti či nabídka odvykacích programů selhávají. Nově tak v podstatě na cigarety nahlížejí jako na ilegální narkotikum.

Žadatelé o práci musejí podstupovat testy moči na nikotin. V případě, že po přijetí do práce jsou přistiženi při kouření, čeká je vyhazov.

Odmítání kuřáků žádajících o práci se již ve Spojených státech stalo předmětem vyostřené veřejné debaty. "Pokud dostatečné množství těchto firem přijme za své podobné postoje a pro kuřáky skutečně bude těžké najít práci, neobejde se to bez důsledků. Nezaměstnanost také škodí zdraví," podotkl profesor Bostonské univerzity Michael Siegel.

Čtěte také

O tom, kolik nemocnic nyní nepřijímá kuřáky, podle NYT chybějí přesné informace. Podle lidí, kteří tuto problematiku sledují, jich ale v poslední době značně přibývá. Loni například k takovým požadavkům na nové pracovníky přistoupily nemocnice na Floridě, ale i ve státech Georgia, Massachusetts, Missouri, Ohio, Pensylvánie, Tennessee a Texas. Další nemocnice tuto možnost otevřeně zvažují.

"V posledních šesti až 12 měsících se na nás obrátilo mnoho tazatelů, které zajímalo, jak na to," řekl newyorskému listu Paul Terpeluk, který vede Clevelandskou kliniku.

Jeho zdravotnické zařízení přestalo kuřáky přijímat v roce 2007. "Křivka tohoto trendu prudce roste. Řekl bych, že v příštích letech se tímto směrem vydá mnoho velkých nemocnic," dodal.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...