Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nemocnice v USA odmítají zaměstnávat kuřáky, vycházejí draho

Odvykání kouření - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvykání kouření - ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Stále více nemocnic a jiných zdravotnických zařízení ve Spojených státech odmítá uchazeče o práci, kteří kouří. Chtějí tak zvýšit produktivitu, snížit své výdaje na zdravotní péči o zaměstnance a podporovat zdravý životní styl.

Podle některých organizací včetně protikuřáckých ale nová politika nemocnic představuje nepřípustný zásah do soukromého života žadatelů o práci. Informoval o tom deník Thew New York Times.

Nižší produktivita

Ve Spojených státech kouří zhruba pětina lidí. Kouření zůstává hlavní příčinou úmrtí, kterým šlo předejít.

Pracovník, jenž kouří, podle odhadů amerického vlády stojí zaměstnavatele ročně kolem 3400 dolarů (okolo 60 000 korun) na zdravotních výdajích a nižší produktivitě.

Nemocnice podle něj změnou reagují na to, že tradiční protikuřácké postupy jako zákaz kouření na pracovišti či nabídka odvykacích programů selhávají. Nově tak v podstatě na cigarety nahlížejí jako na ilegální narkotikum.

Žadatelé o práci musejí podstupovat testy moči na nikotin. V případě, že po přijetí do práce jsou přistiženi při kouření, čeká je vyhazov.

Odmítání kuřáků žádajících o práci se již ve Spojených státech stalo předmětem vyostřené veřejné debaty. "Pokud dostatečné množství těchto firem přijme za své podobné postoje a pro kuřáky skutečně bude těžké najít práci, neobejde se to bez důsledků. Nezaměstnanost také škodí zdraví," podotkl profesor Bostonské univerzity Michael Siegel.

Čtěte také

O tom, kolik nemocnic nyní nepřijímá kuřáky, podle NYT chybějí přesné informace. Podle lidí, kteří tuto problematiku sledují, jich ale v poslední době značně přibývá. Loni například k takovým požadavkům na nové pracovníky přistoupily nemocnice na Floridě, ale i ve státech Georgia, Massachusetts, Missouri, Ohio, Pensylvánie, Tennessee a Texas. Další nemocnice tuto možnost otevřeně zvažují.

"V posledních šesti až 12 měsících se na nás obrátilo mnoho tazatelů, které zajímalo, jak na to," řekl newyorskému listu Paul Terpeluk, který vede Clevelandskou kliniku.

Jeho zdravotnické zařízení přestalo kuřáky přijímat v roce 2007. "Křivka tohoto trendu prudce roste. Řekl bych, že v příštích letech se tímto směrem vydá mnoho velkých nemocnic," dodal.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...