Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oceán vyplavuje boty Nike na pláže Atlantiku. Všechny mají identická data výroby

Magazín

  5:00
Neobvyklý úkaz se přes rok objevuje na nejrůznějších ostrovech po celém Atlantiku. Příčinou je pravděpodobně náklad, který unikl při bouři do oceánu z nákladní lodě Maersk Shanghai. Nenošené boty značky Nike vyplavuje moře na pláže Bermud, Baham, ale i Irska, jihozápadní Anglie nebo na pobřeží skotského souostroví Orkneje.

Kontejnerová loď přepravní společnosti Maersk. foto: Twitter.com/LegoLostAtSea

Loni v září si čistič pláže Gui Ribeiro na odlehlém ostrově v souostroví Azory v Atlantiku začal všímat předmětů, které ulpívaly na břehu. Šlo o obuv značky Nike. Nejdřív si myslel, že jedná o několik kusů – běžný odpad, kterého jsou oceány plné.  V následujících měsících Ribeiro takto našel asi 60 kusů bot.  Šlo o tenisky, žabky a další druhy obuvi, ovšem všechny byly stejného typu. Na všech párech jsou navíc našita identická data výroby a nevypadají obnošeně.

20.června 2019 v 17:57, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 16:38

@SuilanSpink @Nike @GreatWolfLodge @Seasaver @2minbeachclean Check the label inside - the cargo spill ones are dated 2017 https://t.co/Z3pr0h4LnW

Jak se záhy ukázalo, toulavé boty zamířily i do jiných částí světa. O sedm měsíců později začala pozorovat ve více než 2000 kilometrů vzdáleném britském Cornwallu pozorovat stejnou věc Tracey Williamsová. „Kamarád z Irska se mě ptal, jestli jsem náhodou nenašla nějaké boty. Druhý den jsem šla ven a několik jsem jich skutečně našla,“ řekla pro BBC Williamsová, která každý den chodí uklízet místní pláž od odpadků.

Boty připlavaly pravděpodobně z USA

Další exempláře se našly na Bermudách, na Bahamách, Irsku, na skotském souostroví Orkneje či Normanských ostrovech severozápadně od Francie. Zdá se, že za invazí značkové obuvi stojí jediná loď. „Všechno naznačuje, že boty pocházejí z kontejnerů, které spadly do moře z nákladní lodi Maersk Shanghai,“ tvrdí Ribeiro

Na jaře loňského roku se plavila loď  Maersk Shanghai z Norfolku ve Virginii po východním pobřeží USA do Charlestonu v Jižní Karolíně. Večer 3. března však loď schopnou přepravovat více než 10 000 přepravních kontejnerů zastihla u pobřeží Severní Karolíny bouře a několik naložených kontejnerů se převrhlo přes palubu. Letecké snímky potvrdily potopení nejméně sedmi kontejnerů do moře. Přesto nejde s jistotou říct, že všechny boty pochází z tohoto nákladu. Provozovatel pravidla, společnost Zodiac Maritime, i firma Nike případ odmítly komentovat, píše BBC.

05.března 2018 v 16:48, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 16:42

Container ship MAERSK SHANGHAI lost 70 or more containers in rough seas off North Carolina, USA https://t.co/ypyBhdQC1H #MaerskShanghai #containership #containers #USCG #NorthCarolina https://t.co/EnAl7CoEqu

Boty se rozloží na mikroplasty a ohrozí mořské živočichy

Zpoplatněné igelitové tašky splnily účel. Na mořském dně je jich téměř o třetinu méně

„Ať už se potopí na dno nebo se vyplavou na plážích - bude to mít nepříznivý dopad na moře a život v něm,“ uvedla Lauren Eylesová ze neziskové organizace chránící mořské prostředí Marine Conservation Society. Boty se během let rozpadnou na mikroplasty, což bude mít vliv na volně žijící živočichy v moři.

Podle odhadů Světové námořní rady (The World Shipping Council) z 218 milionů přepravených kontejnerů jich asi tisíc skončí v moři. Společnosti navíc nemusejí takovéto nehody hlásit, pokud ztracené kontejnery nepředstavují významnou překážku pro ostatní plavidla či pokud se nejedná o únik toxických chemikálií. Mezinárodní námořní organizace (The International Maritime Organization) uznává, že je třeba zlepšit identifikaci a hlášení ztracených kontejnerů. Pomoct má přijetí akčního plánu pro řešení mořského plastového odpadu z lodí.

20.června 2019 v 19:39, příspěvek archivován: 24.června 2019 v 16:40

She saw Nike shoes by the sea shore: Hundreds of trainers wash up on beaches after cargo ship lost containers in storm   https://t.co/T0nWM7LdRw https://t.co/lth2temqQ8

Kam bota připluje? Rozhoduje tvar

I přes nepříznivý dopad na životní prostředí má událost pro vědce přínos. Výskyt bot totiž ukazuje, jak se pohybují mořské proudy. Vliv na to, kde bota vyplave má i její tvar. „Levé a pravé tenisky plavou na různá místa kvůli orientaci na vítr. Takže na některých plážích máte tendenci dostat levou tenisku a na ostatních zase pravou,“ popsal oceánograf Curtis Ebbesmeyer.

Autor: