22. června 2019 19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Vltavy v Praze uniklo z lodi 60 litrů nafty. Příčina nehody se vyšetřuje

Do Vltavy uniklo asi 60 litrů nafty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Vltavy uniklo asi 60 litrů nafty. | foto: Policie ČR

Praha Zhruba 60 litrů nafty uniklo v sobotu odpoledne z lodi do Vltavy v Praze poblíž Rašínova nábřeží. Na řece se vytvořila zhruba 300 metrů dlouhá skvrna. Pražští hasiči položili plovoucí pásy, které naftu nasakují a zamezují jejímu dalšímu šíření po hladině, a zasypali ji sorbentem, uvedli na Twitteru. Únikem se zabývá policie, napsala na Twitteru.

Na místo přijelo několik hasičských jednotek a byli povoláni pracovníci magistrátního odboru životního prostředí a Povodí Vltavy. „Položeno bylo celkem 28 kusů sorpčních hadů. Loď byla zajištěna a naftu jsme zasypali sorbentem na hladině,“ uvedli hasiči. Věc si podle jejich mluvčího Martina Kavky převezme specializovaná firma, která naftu se sorbentem z hladiny odstraní a ekologicky zlikviduje.

Hasiči položili na hladinu plovoucí pásy, které naftu nasakují a zamezují...

Hasiči položili na hladinu plovoucí pásy, které naftu nasakují a zamezují jejímu dalšímu šíření.

Policie na Twitteru napsala, že nafta unikla z dieselagregátu jedné z lodí. „Následně budeme zjišťovat, kdo nese za tuto situaci odpovědnost a zda se nedopustil protiprávního jednání,“ doplnila.

Hasiči položili na hladinu celkem 28 sorpčních hadů.

Hasiči položili na hladinu celkem 28 sorpčních hadů.

Naftová skvrna se na Vltavě v centru Prahy v minulosti objevila například v říjnu 2016. Byla dlouhá 50 metrů, hasiči ji ohraničili nornými stěnami a následně ji odstranila odborná firma. Do Botiče předloni v dubnu v pražských Petrovicích unikla nafta z porouchaného linkového autobusu. Hasiči tehdy při zásahu také použili sorpční hady, naftu na hladině zasypali sorbentem a znečištěnou vodu odčerpali.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.