Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nepřístupná hladomorna či neznámé sklepy. Hrady a zámky zvou návštěvníky na virtuální prohlídky

Státní zámek Hrubý Rohozec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zámek Hrubý Rohozec | foto: ČTK

Sychrov (Liberecko)  Zámky a hrady jsou kvůli opatření proti šíření koronaviru uzavřené, některé v územní správě Sychrova začaly nabízet alespoň virtuální prohlídky. Návštěvník se tak může dostat i do míst, která mu jsou jinak nepřístupná. Řekla to mluvčí územní památkové správy na Sychrově Lucie Bidlasová. Pod správu patří 17 památek na území Libereckého, Pardubického a Královéhradeckého kraje, zapojila se většina.

„Je na každém kastelánovi či dalším pracovníkovi daného památkového objektu, co natočí. Třeba Hrubý Rohozec ve čtvrtek ukazoval hladomornu, kam se návštěvník nikdy nedostane. Leze se tam takovým průlezem, skoro bych řekla až kanálem, kam bychom ho nikdy pustit nemohli,“ uvedla Bidlasová. „Na Opočně pak zase třeba kastelán ukazoval sklepy, u kterých prohlídky teprve plánuje,“ dodala. Jiní kasteláni se snaží vypíchnout třeba zajímavosti, kterých si návštěvník při prohlídce tolik nevšimne. „Třeba Iva Bártová z Grabštejna vysvětlovala, co je to panó,“ uvedla mluvčí. Jde o velké obrazy, na Grabštejně u Hrádku nad Nisou na Liberecku na stěně v jedné místnosti visí tři taková plátna.

Památky se v natáčení videí střídají po dnu, pomyslně si předávají štafetu. Spoty trvají od tří do osmi minut. Sledovanost je podle Bidlasové v řádu stovek až tisíců, videa je možné sledovat přes Facebook nebo Youtube. Největší zájem byl zatím o první video ze zámku Hrubý Rohozec, který se nachází u Turnova. „Mělo přes 12 500 sledujících. Celková návštěvnost Hrubého Rohozce za rok je 23 000 lidí a po jednom videu tak měl zámek pomyslně půlku návštěvnosti za sebou,“ s nadsázkou uvedla Bidlasová.

Videa chtějí podle ní natáčet do doby, než budou památky opět přístupné. Do pravidelného vysílání se kromě Grabštejna, Hrubého Rohozce a Opočna zapojily i Slatiňany, Hrádek u Nechanic, Zákupy, Sychrov, Ratibořice a Náchod a na Zelený čtvrtek se přidá Kunětická hora. Ktátké video mají i Trosky, Frýdlant či Litomyšl.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!