Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nové album „postaru“

Magazín

  8:33
PAŘÍŽ - Bývalá modelka, zpěvačka a skladatelka Carla Bruniová-Sarkozyová si nedělá iluze – její nové album nebude posuzováno jenom podle obsahu, ale i podle toho, že je manželkou francouzského prezidenta. Říká to v posledním čísle týdeníku VSD.

Nicolas Sarkozy s manželkou Carlou. foto: ČTK

„Je nebezpečí, že kritika, která je užitečná, bude v dobrém nebo ve špatném ovlivněna tím, že jsem ženou prezidenta republiky,“ řekla.

První kritika, která se objevila, je nanejvýš příznivá. Vyšla ve francouzském listu Le Figaro, jehož pravicové zaměření odpovídá zaměření Sarkozyho. Jeho redaktor označil hudební dílo prezidentovy manželky za „veliký úspěch“, „zralé album výjimečné kvality“ a „nejočekávanější album posledního desetiletí“.

Sama si napsala text i hudbu
Album s názvem Comme si de rien n’était (Jako by se nic nestalo) vyjde 21. července. I když jeho autorka teď používá jména Carla BruniováSarkozyová, na obálce bude jen Carla Bruni. Nová Sarkozyho manželka ho nahrála „postaru“, ve studiu se svými dvorními muzikanty. K většině písní napsala sama text i hudbu, údajně již před delší dobou. Je to její třetí album. Prvního se prodaly dva miliony, druhého 400 000 kusů.

Le Figaro uvedl, že v novém albu opustila čistý folk a přiblížila se francouzskému šansonu i rozevlátosti 60. let. Britský list The Guardian označil album za pop-folkové. „V kostce řečeno: méně Ameriky, víc Francie, víc Beatles.“  Slova některých písní nepochybně vyvolají komentáře. Le Figaro cituje například „Jsi moje droga/ smrtelnější než afghánský heroin/ nebezpečnější než kolumbijský koks,“ a „Jsem dítě/ přes svých čtyřicet let/ přes svých třicet milenců/ dítě“. Některé písně však, stejně jako text těchto dvou, vznikly ještě předtím, než Sarkozyho potkala, napsal list The Guardian.

Čtyřicetiny oslavila Carla BruniováSarkozyová před několika měsíci. Před únorovým sňatkem se Sarkozym se jí přičítalo mnoho milenců, mezi nimi měl být třeba i zpěvák skupiny Rolling Stones Mick Jagger, a také výrok, že monogamní je jen čas od času. Nyní prohlašuje, že chce být se Sarkozym až do smrti. Je třetí Sarkozyho manželkou.
Autoři: