28. listopadu 2015 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Novinářka veřejně přiznala, že nechce mít děti. Doporučili jí celibát

Novinářka Holly Brockwellová veřejně oznámila, že nechce mít děti, a sklidila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinářka Holly Brockwellová veřejně oznámila, že nechce mít děti, a sklidila... | foto: YouTube.comReprofoto

LONDÝN Internet a sociální sítě umožnily milionům lidí, aby se veřejně vyjadřovaly. Bohužel někteří to využívají k projevům nenávisti. Na vlastní kůži to zažila i novinářka Holly Brockwellová, která kvůli výroku, že nechce mít děti, a proto chce podstoupit sterilizaci, čelila agresivním útokům.

Když Holly Brockwellová promluvila v BBC o svém rozhodnutí nemít děti, věděla, že ji lidé budou kritizovat na sociálních sítích. Ale útoky šly mnohem dál, než očekávala. Nařčení ze sobectví se změnila v jedovaté nadávky, které novinářku donutily, aby si deaktivovala svůj účet na Twitteru, píše server BBC.

„Faktem je, že mě na tvoření jiného lidského života nic nepřitahuje,“ napsala devětadvacetiletá Holly Brockwellová v textu pro víkendové vydání serveru BBC. Vysvětlovala v něm své důvody, proč chce být sterilizovaná.

Ačkoli navštívila už velké množství lékařů, proceduru zatím nemohla podstoupit, a to ani z financí veřejného pojištění ani ze svých soukromých peněz.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Množství zpráv, které jsem během půlhodiny na Twitteru, Facebooku, emailu a Instagramu dostala, mě znepokojovalo,“ říká novinářka, která se věnuje zejména technologickým novinkám.

Některé vyjadřovaly podporu. Muži i ženy psali, že sdílí její pocity. Negativní reakce ji upozorňovaly na to, co Holly slyšela už dříve – že časem změní názor. Označovaly ji za sobeckou a že by NHS (Národní zdravotní systém zajišťující zdravotní pojištění v Británii – pozn. red.) neměl platit její sterilizaci, protože peníze by se lépe využily na nemocné děti. Pak přišly nadávky a urážky.

Sex jen kvůli dětem?

„Lidé si mě našli, aby mi řekli, že jsou rádi, že jsem se nerozmnožila. Je prý dobře, že na světě nebude více takových lidí, jako jsem já. Očerňovali dokonce mou matku a doporučovali mi psychologickou pomoc.“

To byl však jen začátek. „Jeden muž mi řekl, že by se mnou nechtěl mít sex. Řekl to však mnohem méně zdvořile. Někteří mi doporučovali, abych držela celibát, jako kdyby oni měli sex jen tehdy, když chtěli potomky, což je naprosto absurdní.“

„Co kdyby sis nechala odstranit dělohu, když nemáš žádné srdce, které by mohlo být odstraněno?“ Napsal někdo na Hollyin Twitter.

Objevily se i mnohem horší komentáře. „Psali mi věci, které nechci opakovat. Něco takového bych nikomu nikdy neřekla, ač by provedl cokoli,“ vysvětluje Brockwellová.

„Některá slova byla velmi genderově specifická, nikdy by je neřekli muži, který by byl ve stejné situaci jako já. Většinu útoků napsali muži, ačkoli i pár od žen se našlo, protože někteří muži se snaží kontrolovat ženské tělo.“

Podle serveru Business Insider se situace vyhrotila i v reálném životě. Holly Brockwellovou musela při jedné z jejích návštěv BBC doprovodit ochranka z auta do budovy.

Ženy a technologie se nelíbí pohromadě

„Jsem zvyklá na trollení, protože vedu stránku o technologiích určenou ženám. Tentokrát mě to však silně zasáhlo. Komentáře byly tak útočné, osobní a neslušné, zaměřovaly se na mou osobu i z pohledu profesního života. Mnohým se ženy a technologie nelíbí moc blízko u sebe. Nemají rádi, když o této mužské doméně mluví žena. Automaticky musíte pracovat mnohem tvrději, abyste si získala uznání. Moc nás není, čemuž se ani nedivím,“ popisuje Brockwellová svou pozici jako novinářky píšící o technologiích.

Holly Brockwellová představuje na videu Honor 7.

Někteří kritici ji nazvali „mediální prostitutkou“ (vulgárněji – pozn. red.) Jak však upozorňuje Brockwellová, příběh po ní chtělo BBC do svého projektu 100 žen, ne naopak.

„Většinu z těch reakcí jsem postupně přešla. Jedna mě ovšem zasáhla opravdu hluboko, a to když muž řekl, že by chtěl založit sbírku na operaci, která by mě připravila o schopnost mluvit. Je to vždy o umlčování lidí.“

Nakonec si účet na Twitteru znovu aktivovala, aby ukázala, že nenechá své odpůrce vyhrát.

Najdete na Lidovky.cz