Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

O Arktidu bojují i Dánové

Ruská posádka mířící k Arktidě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská posádka mířící k Arktidě | foto: AFP

KODAŇ Do boje o severní pól se zapojilo už i Dánsko. Rozhodlo se do Arktidy vypravit vědeckou expedici, jejímž úkolem je zajistit Kodani dobrou výchozí pozici v případném mezinárodním závodě o tuto nehostinnou, nicméně pravděpodobně velmi bohatou oblast na suroviny.

Dánsko se tak po Kanadě stává druhou zemí, která se rozhodla okamžitě reagovat na aktivitu Ruska v oblasti kolem severního pólu. V sobotu totiž oznámil kanadský premiér Stephen Harper, že se Ottawa rozhodla v tomto pásmu vybudovat dvě vojenská zařízení – přístav pro vojenská plavidla a výcvikovou základnu, aby tak před světem zdůraznila svoji dlouhodobou přítomnost v této oblasti.

V zájmu ochrany státní suverenity také posílí Ottawa tamější sbor vojenské policie a vyšle v budoucnu do arktických vod dalších osm vojenských plavidel. I v tomto případě šlo o reakci na aktivity Moskvy, která před časem vyslala k severnímu pólu malou vědeckou expedici.

Ta 2. srpna dosáhla mořského dna na severním pólu jako první na světě. Účastníci expedice uložili na mořském dně ruskou vlajku jako symbol ruských zájmů v oblasti. Spojené státy a Norsko, které rovněž tradičně vyvíjejí v Arktidě aktivity, zatím reagovaly jen verbálně. Prudce zvýšená aktivita posledních dnů kolem severního pólu má souvislost s předpoklady, že v této oblasti by se mohlo nacházet až 25 procent dosud neobjevených světových zásob ropy a zemního plynu.

Nynější dánská expedice hodlá hledat důkazy, že dva tisíce kilometrů dlouhý podmořský hřeben nesoucí jméno po Lomonosovovi je spojen s územím dánského Grónska, a je tedy geologickým pokračováním tohoto ostrova. To by umožnilo Kodani vznést v duchu úmluvy OSN o mořském právu z roku 1982 na tuto oblast nárok – stejně jak to zatím učinily Moskva i Ottawa.

„Výsledky předběžného průzkumu dávají v tomto směru velkou naději..., že severní pól připadne Dánsku,“ uvedl ve čtvrtek v dánské televizi ministr pro vědu, technologii a rozvoj Helge Sander.

„Práva Ruska, Kanady a Dánska v polárním regionu se překrývají, takže není jasné, jak lze tuto záležitost vůbec vyřešit,“ uvedl k tomu norský expert na mořské právo Oeystein Jensen.

, ,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz