3. července 2008 10:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Obamovi „předchůdci“

Senátor Barack Obama získal nadpoloviční většinu delegátských hlasů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor Barack Obama získal nadpoloviční většinu delegátských hlasů. | foto: AFP

LOS ANGELES  Jestliže se demokrat Barack Obama může stát letos na podzim prvním černošským americkým prezidentem, pak to je také díky filmům a televizním seriálům, kde „vrchního velitele“ představuje afroamerický herec. Tvrdí to v článku agentury AFP experti i herci.

Ať už jde o mladého Sammyho Davise juniora v komedii z roku 1933 Rufus Jones for President (R. J. prezidentem) nebo o Morgana Freemana ve filmu Drtivý dopad z roku 1998, Hollywood posadil do Bílého domu černocha dávno předtím, než někdo vůbec slyšel o Obamovi.

Podle expertů na populární kulturu umožnily role černošských prezidentů v úspěšných filmech či oblíbených seriálech voličům, aby byli vstřícnější k myšlence, že senátora ze státu Illinois spatří v Oválné pracovně. „Hollywoodský faktor částečně vysvětluje popularitu Baracka Obamy mezi nejmladšími voliči,“ tvrdí John Matviko, autor knihy o postavení prezidenta Spojených států v populární kultuře.

Jemná forma přesvědčování
„Jednou z funkcí populární kultury je, že přináší myšlenky stojící na hraně toho, co považujeme ještě za přijatelné, a pozvolna se tyto myšlenky stávají přijatelnými,“ ujišťuje. „Jde o jakousi velmi jemnou formu přesvědčování,“ soudí.

„Obama vděčí za svou popularitu mezi mládeží částečně tomu, že bylo na plátně již pozitivně zvěčněno několik černošských prezidentů. Tato myšlenka se tedy již rozšířila a nedělá lidem problémy,“ prohlašuje. Od roku 1972, kdy do kin vstoupil The Man (Muž) s Jamesem Earlem Jonesem, považovaný za první velký portrét černošského prezidenta na plátně, převzala tuto myšlenku jen hrstka filmů a televizních seriálů.

Avšak Dennis Haysbert, který hrál černošského prezidenta v televizním seriálu 24 hodin, soudí, že tyto role přesto měly na veřejné mínění svůj dopad. „Upřímně řečeno, moje role, způsob, jak jsem ji mohl hrát, a způsob, jak ji scenáristé napsali, otevřela oči americkému publiku v tom směru, že černošský prezident je něco, co se může přihodit,“ řekl nedávno Haysbert pro Los Angeles Times.

Experti váhají Todd Boyd, expert na otázku černochů ve filmu a profesor na Jihokalifornské univerzitě v Los Angeles, je ale opatrnější. „Váhám říci, že se Barack Obama může stát prezidentem proto, že role prezidentů hráli James E. Jones, Morgan Freeman a Dennis Haysbert,“ řekl Boyd. „Je to poněkud přitažené za vlasy.“ Připustil však, že tyto role mohly v očích veřejnosti učinit některé věci přijatelnějšími. Robert Thompson, profesor na Syrakuské univerzitě tvrdí, že senátor vděčí za svou popularitu vlastní osobnosti a černošskému hnutí z 50. a 60. let, nikoli však filmovým hrdinům.

Foto popis| Morgan Freeman ve filmu Drtivý dopad z roku 1998
Foto autor| Foto Movieweb

, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!