Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Objev milenčiných dopisů možná objasní záhadnou sebevraždu prince Rudolfa

Magazín

  6:00
VÍDEŇ - Téměř celé století ležel v jisté vídeňské bance svazek dokumentů, který podle historiků může vnést světlo do jedné z nejzáhadnějších sebevražd v moderních dějinách. Pracovníci finančního ústavu našli při úklidu archivů korespondenci baronky Marie Vetserové, která byla milenkou rakouského korunního prince Rudolfa.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Pár zřejmě ukončil své životy společně v roce 1889 v Mayerlingu a o události se dostalo na veřejnost jen minimum podrobností.

Autor zazděného dopisu z roku 1907 doufal v lepší budoucnost

„Drahá matko, prosím, odpusť mi, co jsem provedla, nemohla jsem se ubránit lásce, stejně jako on, chci být pohřbena vedle něho na hřbitově v Allandu, jsem šťastnější mrtvá než za života.“ Tento úryvek z dopisu mladičké šlechtičny její matce Helen Vetserové je podle agentury AFP jedním z vodítek, pomocí nichž chtějí experti z Rakouské národní knihovny (ONB) dotvořit obrázek události, která je dosud zakryta rouškou tajemství. 

Sedmnáctiletá dívka se stala jednou z milenek následníka rakouského trůnu necelý rok před jejich tragickým skonem. Syn Františka Josefa I. a císařovny Sissi trpěl depresemi, alkoholismem i závislostí na morfinu a jeho duševní stav byl podle lékařů velmi špatný. V manželství s belgickou princeznou Stephanií byl mladý princ údajně nešťastný a dával průchod své náklonnosti k ženám.

On i Marie podle některých historických pramenů neskrývali svou ochotu k sebevraždě a v lednu 1889 tajně odjeli na lovecký zámeček v Mayerlingu, kde podle převládajícího názoru Rudolf nejprve zastřelil mladou dívku a poté i sebe.

Dopis pro Marilyn Monroe se vydražil za dva miliony

Dlouhá léta se soudilo, že korespondence Vetserové byla zničena po smrti její matky. „Neznámý člověk uložil (v bance) tuto složku vázanou v kůži, která obsahuje osobní dokumenty, korespondenci a fotografie rodiny Vetserových včetně dopisů na rozloučenou Marie Vetserové z roku 1889,“ uvedla v prohlášení knihovna, podle níž složka ležela v bance od roku 1926. Experti začnou její obsah podrobně zkoumat v průběhu srpna.

V příštím roce by pak měly být dokumenty k vidění na výstavě v knihovně, chystané jako součást oslav stoletého výročí od úmrtí Františka Josefa I.

Autor: