Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Obří stokilová zlatá mince dorazí do Prahy, k vidění bude od září

Magazín

  16:03
PRAHA - Nejtěžší, největší a nejdražší zlatá mince světa bude od září vystavena v Obecním domě v Praze. Mince nazývána Maple Leaf (javorový list) pochází z Kanady, váží sto kilogramů a její nominální hodnota je jeden milion kanadských dolarů.

Do Prahy v září dorazí obří stokilová zlatá mince. foto: ČTK

Maple Leaf měří v průměru 50 centimetrů, okraj mince je tři centimetry tlustý a pyšní se nejvyšší ryzostí na světě. Na lícní straně je portrét královny Alžběty II. a nápis "jeden milion dolarů" v angličtině a francouzštině, na rubu motiv javorových listů a nápis "čisté zlato 100 kg". Informovala o tom Mahulena Poliaková ze společnosti Publicis Prague.

Přestože nominální hodnota mince je jeden milion kanadských dolarů (asi 16,5 milionu korun), její skutečná cena na trhu je více než dvojnásobná.

Kanadská mincovna vyrobila v roce 2007 pouze několik exemplářů gigantického platidla při příležitosti představení nového designu tradiční kanadské investiční zlaté mince Maple Leaf.

Zlatou minci přiveze do Prahy společnost Národní Pokladnice, která prodává pamětní mince a medaile předních evropských a světových mincoven. Speciálně pro Českou republiku firma vytvořila ve spolupráci se společností Česká mincovna a akademickým sochařem Vladimírem Opplem kolekci medailí s významnými českými osobnostmi. První medaile je věnována nejvýznamnější osobnosti našich dějin - Karlu IV.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!