Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

V Pompejích odkryli dva tisíce let staré pozůstatky muže a jeho otroka. Ničivá erupce je zasáhla ráno

Magazín

  17:58
Řim - Kosterní pozůstatky, které zřejmě patří zámožnému muži a jeho otrokovi, našli archeologové ve starořímském městě Pompeje. To skoro před 2000 lety zničil výbuch sopky Vesuv. Tamní archeologický park se domnívá, že muži podle všeho unikli prvnímu výbuchu a popel je pohřbil až druhý den, kdy město zasáhla další silná erupce. Informují o tom tiskové agentury.

Částečně dochované kosti byly nalezeny v elegantní vile na okraji starořímského města. Ve stejné části archeologové v roce 2017 odkryli stáje s pozůstatky koní zapřažených do vozu.

Odborníci v Pompejích odkryli pozůstatky dvou mužů v popelu
Odborníci v Pompejích odkryli pozůstatky dvou mužů v popelu.

Na základě lebečních kostí odborníci určili, že jedna z obětí zemřela mladá, pravděpodobně mezi 18. a 25. rokem života. Měla stlačené meziobratlové ploténky, z čehož archeologové usoudili, že mladík vykonával těžkou práci, pravděpodobně jako otrok. Okolo pasu měl krátkou tuniku.

Opodál nalezená druhá oběť měla rozložitější tělesnou konstrukci a široký hrudník. Bylo jí mezi 30 a 40 lety, tělo měla zamotané do vlněného pláště. Pozůstatky obou mužů byly nalezeny v chodbě v podzemí nedaleko schodiště.

„Tyto dvě oběti pravděpodobně hledaly úkryt, když je kolem deváté ráno zastihl pyroklastický proud,“ uvedl s odkazem na pohyblivou masu žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela ředitel archeologického parku Massimo Osanna. „Zemřeli na následky teplotního šoku, jak lze vyčíst z jejich stažených chodidel a sevřených pěstí,“ citovala archeologa agentura Reuters.

Erupce Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu pohřbila pod nánosy popela kromě Pompejí i město Herculaneum a osady Stabie a Oplontis. Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich zatuhlý popel věrně zachytil v posledních okamžicích jejich života.

Archeologický park Pompeje je po římském Koloseu druhou turisty nejnavštěvovanější památkou v Itálii. Nyní je místo kvůli pandemii nemoci covid-19 veřejnosti uzavřeno, archeologické práce však pokračují.

Autor: