Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Opice jako symbol obchodu se zvířaty v Chile. Lidé je vedou k závislosti na alkoholu nebo kouření

Malpa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malpa | foto: Reprofoto

SANTIAGO DE CHILE Nedaleko Santiaga de Chile se poněkud zvláštní centrum vypadající jako tropický les stalo útočištěm Nicolase, malé opičky malpy kapucínské. Nicolas dokázal překonat svou závislost na alkoholu a teď může zase žít životem pro primáty obvyklým, napsala agentura AFP.

Nicolas patřil obchodníkům z chilské metropole. Do centra detoxikace pro primáty v Peňafloru na předměstí Santiaga de Chile se dostal kvůli své závislosti na alkoholu a tabáku.

„Jeho bývalí majitelé mu dávali alkohol, protože ho rádi pozorovali, jak na něj reaguje. Stával se agresivnějším a to jim připadalo k smíchu,“ vysvětluje veterinářka Nicole Riverová Helbigová.

Bývalým majitelům ho odebrala policie. Nicolasovi se dostalo podobné léčby jako lidským alkoholikům. Prošel si všemi etapami detoxikace. Aby vydržel abstinovat, dostává antidepresiva. Jeho případ není ojedinělý.

„Alkohol, cigarety nebo drogy se opicím dávají běžně, protože primáti to považují za hru,“ uvádí veterinářka.

Ve středisku je také opice, kterou majitelé vycvičili, aby nenápadně kradla šperky, nebo stará samice z laboratoře, na níž se zkoušely různé druhy hormonální léčby.

V centru obklopeném hustou vegetací, která má napodobit přirozené prostředí, se veterináři pokoušejí pomoci asi 150 zvířatům, která na svých tělech nesou známky mrzačení či jiného poškození. Středisko založila Elba Muňozová, velká milovnice zvířat, a svému poslání se věnuje i se svou rodinou.

„Opice se tu učí být zase opicemi. Když jsou chovány v zajetí, nejsou to už opice, protože se nemohou chovat tak, jak jejich druhu přísluší,“ uvádí Elba Muňozová.

Centrum otevřela v roce 1994, když adoptovala opici jako domácího mazlíčka. Tehdy se jí otevřely oči a uvědomila si, jak exotická zvířata trpí, když jsou chována v zajetí. Dnes ve středisku každé ráno vítá ošetřovatele radostný pokřik, když podělují opice umístěné v tuctu boxů ovocem a zeleninou.

Opice jako známka bohatství

V Chile se léta pohlíželo na to, že někdo choval opici, jako na známku bohatství. Tato móda dnes snad vymizela, ale nelegální obchod s exotickými druhy zvířat patří nadále k nejlukrativnějším na světě.

Podle chilského zákona mohou být osoby obviněné z obchodu se zvířaty odsouzeny až k 60 dnům vězení a vysokým pokutám, v případě recidivy jsou tresty ještě přísnější. To však zřejmě nestačí k tomu, aby se zabránilo dovozu exotických zvířat z Argentiny, Brazílie, Peru či Bolívie.

A jestliže v 90. letech byli v módě primáti, dnes to jsou plazi. „V posledních pěti letech je obchod s plazy v Chile nesmírně rozsáhlý,“ říká Muňozová.

Leguáni, ještěrky či hroznýši královští - Chilané se místo se psy a kočkami fotografují s těmito zvířaty. Králi černého trhu byli v minulosti, ještě před plazy, zase pestrobarevní ptáci.

„Tato zvířata však mohou přenášet nemoci, které mohou mít u člověka těžký průběh. Například primáti mohou přenášet vzteklinu nebo tuberkulózu. Hadi zase třeba salmonelózu,“ upozorňuje Muňozová.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...