6. února 2016 6:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ořechy i cibule mohou psovi uškodit. 5 potravin, kterými ho nekrmit

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

Pokud svému čtyřnohému mazlíčkovi občas dáte šunku či kus řízku, nemůže se nic stát. Některé potraviny by vašemu psovi mohli způsobit zažívací potíže či alergické reakce. Tady je pět nejnebezpečnějších.

Čokoláda

Čokláda patří k velmi nebezpečným pochoutkám. V určitém množství může být pro psa toxická a smrtelná, především pak ta hořká. Může za to přítomnost látek jako je kofein, teobromin a vysoký obsah tuku. Dávejte proto pozor, jak čokoládu doma skladujete. Pes, který si smlsne na velké dávce čokolády, může mít srdeční problémy, které vedou až k úmrtí.

Avokádo (ilustrační foto)

Nevhodné ovoce

Většina druhů ovoce a zeleniny jsou zdravé jak pro psy, tak pro lidi. Například ale avokádo může psům způsobit zvracení a průjem. „Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka.

Kofein

Nápoje, ale i potraviny, které obsahují kofein svému mazlíčkovi rozhodně nedávejte. Jsou naprosto nevhodné. Dejte si pozor na kávové sedliny, které může pes snadno vyčenichat. Kofein zapříčiní stimulaci nervového a cévního systému a může způsobit zvracení, neklid nebo dokonce ve vážných případech také smrt.

Ořechy

Pozor si dávejte především na vlašské a makadamové ořechy. Ty jsou pro psí organismus vysoce toxické a způsobují alergické reakce, špatnou koordinaci i třesavku. Smrtelné mohou být pro psy, kteří mají vrozené srdeční potíže.

Makadamové oříšky.

Cibule

„Lidskému organismu cibule dodá plno zdravých živin. Psovi bohužel ale ve větším množství velmi škodí, protože obsahují látky, které ničí červené krvinky a mohou tak vyvolat i anemii. Nehledě na to, že cibule psa velmi nadýmá. Vhodná není ani pažitka, jak syrová, tak ve vařeném stavu,“ dodává Pučálka.

apeAlena Pecháčková