Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V horku psa klidně ostříhejte, zmrzlinu mu ale nedávejte, radí veterinář

Zdraví

  6:30
Tropické počasí není těžké jen pro lidi. Vedry trpí i domácí mazlíčci. Jejich majitelé totiž při snaze je ochladit často chybují a zadělávají jim na zdravotní problémy. „Z druhé strany psi si dokážou uhnat úpal i sami. Stačí, když běhají v tomto počasí po zahradě,“ říká veterinář Pavel Anton.

S většinou psů je nutné chodit na delší procházky foto: Lidovky.cz

Lidovky.cz: Jaké domácí zvíře snáší vedro nejhůř?
Vedro je pro všechna zvířata zátěžovým faktorem. Nejhůře ho snášejí samozřejmě zvířata nemocná, například kardiaci a potom samozřejmě i senioři. Lépe jsou na tom zvířata chovaná v klimatizovaném nebo větráky chlazeném prostředí než na dvorku.

Lidovky.cz: Doporučil byste psy ostříhat?
Určitě. V horkém počasí se daří ostříhaným psům daleko líp. A srst jim do zimy zase doroste.

Lidovky.cz: Jak zvířata ve vedru ochladit?
Venkovní zvířata můžeme například postříkat vodou z hadice nebo polít vědrem chladnější vody. V bytě je ideální dát přes ně navlhčený ručník. Ovšem u dlouhosrstých plemen dáme pozor na to, aby voda po srsti jen nestekla a aby se také srst neslepovala a nedošlo později k zapařeninám.

Lidovky.cz: Co naopak v horku uškodí?
Hlavní chybou je venčení přes poledne, bez ohledu na počasí. Není také vhodné zatěžovat zvířata fyzicky, například běháním. Zvířata žijící venku musí mít možnost stíněného prostoru na odpočinek.

Lidovky.cz: Takže procházky volit spíše kratší?
Jednoznačně. Ráno a večer, kdy je chladněji.

Lidovky.cz: Co změna v jídelníčku zvířete? Mám tím na mysli lehčí nebo dietnější stravu.
Zvíře by mělo dostávat to, na co je zvyklé. Změna jídla je v tomto případě nebezpečná, může způsobit problémy se zažíváním.

Lidovky.cz: Když jsme u jídla - lidé často v létě dávají psům zmrzlinu, aby je osvěžili. Není to spíše na škodu?
Zvíře není na zmrzlinu zvyklé, hrozí tady opět zažívací problémy. Navíc mu žádné ochlazení nepřinese. Setkal jsem se i s případy, kdy pes dřívko z nanuku spolkl.

Lidovky.cz: A co pití?
Rozhodně bychom se neměli pokoušet je osvěžit ledovou vodou, kterou jim na pití dáme. Voda by měla být odstátá, jinak hrozí nebezpečí zánětů krku a laryngitid.

Lidovky.cz: S jakým omylem se setkáváte v souvislosti s vedry a zvířaty?
Poměrně často slýchávám názor, že se psi potí. Uvedu příklad. Manželka byla v těchto dnech s dětmi a se psem v Krkonoších. Psa ochladili v potoce. Na cestě potkali pána s dětmi, který se do nich pustil se slovy, že pes jim brzy zkolabuje, ať se podívají, jak je celý mokrý - zpocený. Pes ale nemá potní žlázy. Ochlazuje se dýcháním. To, že je mu horko, poznáme podle toho, že zrychleně ventiluje, tj. má rychlou frekvenci dechu. Ale zvýšená frekvence dechu může být také při horečce, i když je venku zima. Psi ani kočky se opravdu nepotí.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.