Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Oslava Masaryka: ČT vysílá přenos z Hradu, Nova 223. díl Ordinace

Magazín

  7:30
PRAHA - Pryč jsou časy, kdy téměř při každém státním svátku chodila nejstarší generace slavnostně vystrojená, nepracovalo se, obchody byly zavřené a večer běžel na televizních obrazovkách vážný pořad typu operního představení Rusalky. Nová doba přinesla nové manýry.

T. G. Masaryk. foto: Lidovky.cz

Patříte mezi šťastlivce, kteří nemusí o svátku do práce, a dostali jste po probuzení chuť na čerstvé koblihy? Ačkoli je státní svátek, nemusíte si nechat zajít chuť. Pokud není nejbližší supermarket otevřený po celý den, minimálně dopoledne jsou vám jeho dveře otevřené.

A zavřené nákupní centrum? V Česku téměř nemyslitelná záležitost. Obzvlášť 28. října, kdy do Vánoc zbývají necelé dva měsíce a lidé se shánějí po dárcích. V obchodních centrech je rušno jako na dálnici D1 v pátek odpoledne. Časy, kdy si člověk mohl o státních svátcích leda tak prohlížet věci ve výlohách, jsou ty tam. Volný den naopak znamená lepší tržby obchodníků.

Procházky ve svátečním oblečení k pomníkům a kladení věnců zkrátka už nejsou v kurzu. Pietní akce u Národního památníku v Praze na Vítkově za účasti prezidenta republiky se lidé, až na výjimky, zúčastní nanejvýš virtuálně v podobě večerní televizní reportáže.

Kdepak Rusalka

A když jsme u televize, i v tomto bodě se ledacos změnilo. Zatímco za komunismu běžel o svátečních večerech v televizi nějaký vážný pořad ve stylu operního představení Prodané nevěsty nebo Rusalky, nová doba s nepřeberným množstvím televizních kanálů nabízí výběr mnohonásobně širší.

Podíváme-li se do dnešního televizního programu, soukromé televize sázejí v den vzniku samostatného československého státu na jistotu. Kdepak Rusalka!

Například TV Nova nabízí už 223. díl Ordinace v růžové zahradě. Pokud snad někdo není v obraze: Hofman kupuje nemocnici a pořádá velkolepý raut.  A doktor Mázl se opět setká s Renatou, ale jak už to bývá - Magda je přistihne...

Kdo nemá na milostný trojúhelník nervy, může zvolit raději TOP STAR magazín na Primě věnovaný tentokrát "nesmrtelnému" Waldemaru Matuškovi a pobrukovat si přitom Slavíky z Madridu, načež se divák může přesunout do ulice Wysteria Lane, kde Zoufalé manželky připravují vánoční oslavy...

Spokojený náročný divák Foldyna?

Televizní nabídka ale myslí i na náročné diváky, jakým je například poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). O státním svátku Jana Husa lačnil po pořadu s příslušnou tematikou a nadával na veřejnoprávní Českou televizi, že mu takový pořad nenabízí: "Zítra na Státní svátek Mistra Jana Husa ...ty prasata z veřejnoprávní České televize dávají ve 20.00 hodin opět jako dnes film USA Funny Lady ...to už je moc ! Pan generální ředitel ČT patří vyhodit ! ...okamžitě ! ...fůůůůj !," napsal politik v předvečer státního svátku na svůj profil na Facebooku.

Marně se domáhal filmu Jan Hus režiséra Otakara Vávry z roku 1954, ačkoli je silně poznamenaný tehdejší komunistickou propagandou.

Tentokrát si snad ve výběru veřejnoprávní televize přijde i Foldyna na své. Od 20 hodin ČT1 živě vysílá předávání státních vyznamenání na Pražském hradě, popřípadě si divák může vybrat některý z tematických dokumentárních či publicistických pořadů. Pravdou je, že například dokumentární film T. G. Masaryk a vznik ČSR v nabídce chybí.

Anketa

Slavíte 28. říjen?

Ano, alespoň na chvíli si vzpomenu na T. G. Masaryka 3660
Ne, ale jsem rád za den volna 1805
Ten svátek by se měl zrušit 759
Autor: