Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Osobnostmi roku se stali Gatesovi a Bono

Magazín

  16:25
NEW YORK - Nejbohatší člověk planety Bill Gates se svou manželkou Melindou a irský rocker Bono Vox vybral americký magazín Time za osobnosti roku.

Bill Gates slíbil novou verzi Windows. foto: AFP

Americký časopis tím ocenil jejich humanitární úsilí v různých společenských sférách od boje proti malárii a AIDS přes vzdělávání až po snižování dluhů nejchudších států světa.

"Za to, že inteligentním způsobem konali dobro, že přepsali politiku, že učinili milosrdenství modernějším a naději strategičtější a že nás ostatní vyzvali, abychom je následovali, jsou Bill a Melinda Gatesovi a Bono osobnostmi roku časopisu Time," oznámil týdeník ve svém nejnovějším vydání s datem 19. prosince, jež bylo zveřejněno dnes.

Zakladatel počítačové společnosti Microsoft Gates, který s osobním jměním 46,5 miliardy dolarů stanul letos znovu v čele nejbohatších lidí světa na žebříčku časopisu Forbes, a jeho
manželka byli časopisem Time oceněni za svou práci v Nadaci Gatesových, největší světové charitativní organizaci s majetkem 29 milionů dolarů.

Nadace Gatesových sponzoruje stovky projektů po celém světě, které se v prvé řadě zaměřují na zdravotnictví, od očkování dětí po vývoj nových léků, dále pak na různé vzdělávací programy a stipendia ve Spojených státech i v zahraničí.

Frontman skupiny U2 Bono Vox byl ohodnocen jako "rocker, který učinil snižování zadluženosti přitažlivým". Bono se svým hudebním kolegou Bobem Geldofem vedli populární kampaň s cílem zmírnění bídy v Africe prostřednictvím zrušení dluhů nejchudším zemím světa; součástí kampaně byly i červencové megakoncerty Live 8.

Částečně i díky tlaku populárních osobností se vyspělé národy světa v červenci dohodly do roku 2010 zdvojnásobit pomoc rozvojovým zemím a zrušit dluhy nejchudších států. "Bono okouzloval, strašil a morálně vydíral vůdce nejbohatších zemí světa, až nakonec odpustili nejchudším zemím dluhy ve výši 40 miliard dolarů," podotkl Time.

Šéfredaktor časopisu James Kelly konstatoval, že očekává, že letošní volba "milosrdných samaritánů" některé lidi překvapí, ale spojenectví nejbohatšího člověka světa a "výtržníka" Bona je inspirujícím příkladem, jak různé přístupy k pomoci mohou být efektivní.

"Posláním rockera je být slyšet, upoutat naši pozornost. Posláním inženýra je zařídit, aby věci fungovaly," napsal Time v definici nepředvídaného svazku, který vznikl, když se Gatesovi a Bono poprvé sešli na večeři v roce 2002.

Tento pátek se setkali znovu v Omaze, kde Bono vystupoval se skupinou U2, aby se
společně vyfotografovali na obálku časopisu. Time rovněž jmenoval bývalé americké prezidenty - republikána George Bushe a jeho demokratického následovníka Billa Clintona -
"Společníky roku" za jejich humanitární úsilí po řádění ničivých vln cunami v Asii a hurikánu Katrina v Mexickém zálivu a za nečekané přátelství, které při této práci vzniklo.

"Přírodní katastrofy jsou strašná věc, ale to, co nás určuje, není to, co se nám děje, ale to, jak na to reagujeme," podotkl Kelly. Časopis Time jmenuje osobnost roku od roku 1927 a její volba se každoročně stává předmětem četných spekulací a někdy i ostré kritiky jako kupříkladu po kontroverzních volbách, kterou byl v roce 1938 Adolf Hitler či v roce 1979 íránský vůdce ajatolláh Chomejní.

Osobností loňského roku byl prezident USA George Bush, v roce 2003, kdy Spojené státy provedly invazi do Iráku, se jí stal Americký voják. Letos byla mimo jiné kandidátkou i Matka
příroda reprezentující cunami, hurikány a zemětřesení. Cílem ankety je vybrat "osobnost, která nejvíce ovlivnila mediální zprávy a naše životy, ať už v dobrém, nebo ve zlém, a
ztělesňovala to, co bylo v uplynulém roce důležité".
Autoři: ,

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...