Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Otec miss je bezdomovec

Magazín

  7:50
BRATISLAVA - Slovensko má další miss. V pátek večer titul Miss Slovensko získala Barbora Franeková. Favoritku celé soutěže již od začátku sledovala média především v souvislosti s poměry v její rodině. Její otec, bývalý olympijský vítěz, je totiž nyní bezdomovec.

Miss Slovensko 2009. Na večírek po korunovaci vítězky Barbory Franekové (uprostřed) přijel i její otec Ján Franek, který žije na ulici. foto: ČTK

Dvacetiletou vítězku ze Žiliny přišla na finálový večer podpořit také část její rodiny. V publiku sledovali celé klání její dva bratři a maminka. Nakonec dorazil i vlastní otec Franekové, se kterým ale rodina přerušila veškerý kontakt. Kdysi úspěšný sportovec totiž pod vlivem alkoholu a gamblerství přišel o veškerý svůj majetek. Pomoc, kterou mu jeho rodina nabízela, ale nedokázal využít.

 Osmačtyřicetiletý Ján Franek byl známý boxer, který v roce 1980 na Olympijských hrách v Moskvě získal dokonce bronzovou medaili. Dalšími vrcholy jeho kariéry bylo devět titulů mistra Československa. Největší slovenský deník Nový čas ho před týdnem našel a udělal s ním rozhovor. V něm se Franek vyznává ze svých neřestí a popisuje, co ho dostalo až na samý okraj společnosti.

Fotka za 20 eur
Patřil mezi špičku ve světě boxu, potom ale ztratil všechno, co měl. Jak napsal Nový čas, nemá žádné peníze, a tak si za vyfotografování řekl alespoň o dvacet eur. V rozhovoru se přiznává, že největší podíl na jeho současné situaci má alkohol a také závislost na hracích automatech. „Všechno se zvrtlo, když jsem začal pracovat jako ochranka v jednom žilinském kasinu. Jednou jsem v práci do automatu hodil nějaké peníze, a když jsem párkrát vyhrál, myslel jsem si, že to tak bude pořád,“ prozradil, jak to všechno začalo. Od té doby postupně prohrál statisíce korun.

 Když potřeboval další peníze na uspokojení své vášně, neváhal. Zbavil se také cenného kovu, kterého si váží všichni sportovci. „Tři auta, peníze za dům, všechny našetřené úspory a prodal jsem i dokonce olympijskou medaili,“ přiznává. Všichni včetně rodiny se mu snažili podat pomocnou ruku, vždycky to ale skončilo stejně. Rodina s ním pak už přerušila všechny styky a snaží se žít nový život, bez něj.

 Zatím poslední, kdo mu nabídl pomoc, byl Slovenský olympijský výbor. Našel mu ubytování s postelí a zázemím pro základní hygienu. „Doteď jsem žil na vlakovém nádraží. Teď už si tam chodím jenom povídat s taxikáři,“ řekl pro Nový čas Franek. Samozřejmě největším problémem je najít zaměstnání. Jeho snem by bylo mít malou tělocvičnu, kde by se mohl věnovat trénování toho, co uměl nejlíp. Boxu. Zatím to ale vypadá, že to jsou opravdu jenom sny.

 I přesto, že s ním ostatní členové rodiny nechtějí komunikovat, odvážil se a přišel do NTC haly, ve kterém se konal soutěžní večer. Ukázal se také na následném večírku a snažil se setkat se svou dcerou. Ta ho ale ignorovala a věnovala se prvním „missím“ povinnostem. Na jeho život má stejný názor jako celá rodina. Podle nich už mu nedokážou pomoci.

 Barbora Franeková v soutěži krásy získala také titul Miss Internet a Miss Pierot Krásné vlasy. Na druhém místě skončila Soňa Skoncová z Prievidze a následovala Aneta Valentová z Lozorna.
Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...