13. října 2009 17:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ruský bezdomovec díky vratným lahvím zbohatl na burze

Bezdomovec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezdomovec - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

MOSKVA Že prázdné vratné lahve od alkoholu mohou být k užitku, dokazuje případ třiašedesátiletého ruského bezdomovce. Ten jich nasbíral tisíce, zpeněžil je, a s takto získanými financemi úspěšně riskoval na burze, napsal dnes bulvární list Tvoj děň.

Leonid Konovalov, oblečený v majestátní purpurové s barevně ladícími šperky, listu věnujícímu se hlavně kriminálním případům a životnímu stylu prozradil, že v uplynulém roce nasbíral kolem 2000 lahví denně.

"Rusové pijí kvůli hospodářské krizi o trochu víc, a to mi pomohlo dostat se ze smetiště," řekl bývalý inženýr z průmyslového východosibiřského Kemerova, který strávil uplynulých 20 let na skládce odpadků.

Mnohé ruské bezdomovce je často vidět, jak prohrabávají odpad a hledají lahve a plechovky, které pak zpeněží. Skleněná láhev vynese asi dva ruble (necelé dvě koruny).

Vousatý bývalý pobuda řekl, že k riskování na burze s cennými papíry ho přiměla jeho dvě vnoučata. Jeho první transakcí byl prý nákup akcií za 50.000 eur (asi 1,3 milionu korun).

ČTK, Lidovky.cz