29. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Páníčci prý ujdou za psí život vzdálenost Londýn-Timbuktu a zpět

Pes v pozici spodního psa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes v pozici spodního psa. | foto: Shutterstock

LONDÝN Průměrný britský majitel psa vezme svého psího kamaráda na 433 procházek ročně a ujde s ním vzdálenost téměř 900 kilometrů za rok. To odpovídá trase z Londýna do skotského Aberdeenu, zjistila nová studie, o níž dnes informoval britský list The Times. Podle ní třeba pejskaři stráví víc času mluvením o svém psovi než péčí o vlastní děti.

Za průměrný psí život nachozená vzdálenost přesahuje 11 000 kilometrů, což je zhruba jako pěší vzdálenost z Londýna do západoafrického města Timbuktu a zpátky.

Pes jménem Monkey (Opice) se prochází po červeném koberci.

Pejskaři mají specifické zvyklosti. Třeba pořádání soutěže o nejošklivějšího psa. Na snímku pes jménem Monkey (Opice)

Studie ovšem také zjistila, že psi nejen pomáhají majitelům udržovat se v kondici, ale hrají natolik důležitou úlohu v jejich životě, že ovlivňují i jejich vztahy. Každá pátá majitelka psa například přiznala, že by se přestala scházet s člověkem, s nímž by její pes dobře nevycházel.

Místo péče o děti mluví o psech

Průměrný Brit také podle zjištění studie stráví víc času mluvením s ostatními lidmi o svém psovi, než kolik času stráví tím, že by se věnoval svým dětem. A pokud kolem sebe nemají žádného člověka, popovídá si více než polovina majitelů psů se svým čtyřnohým mazlíčkem.

ČTĚTE TAKÉ:

Každý britský majitel psa ročně za krmení, veterináře, pamlsky, péči, pojištění, dovolenou či kotec utratí více než 400 liber (asi 14 000 korun), což ročně pro celý národ představuje sumu 3,5 miliardy liber. Polovina Britů bere svého psa s sebou na dovolenou a pětina slaví psí narozeniny. Průměrně má každý majitel psa za život 3,4 psa - a 2,4 dítěte. V Británii lidé chovají zhruba 8,5 milionu psů a alespoň jednoho má čtvrtina domácností.