Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jed proti slimákům není neškodný. Umírají po něm i psi

Česko

  7:00aktualizováno  8:57
PRAHA - Více slimáků, více jedu, více otrávených psů? Ve snaze zbavit se slimáků mohou lidé nechtěně způsobit krutou smrt domácích mazlíčků. Příčina? Na trhu dostupný jed proti slimákům s obsahem jedovatého metaldehydu. Obal modrých granulek přitom varuje, že jed může domácím mazlíčkům pouze ublížit. Výrobce o problému ví.

Jed na slimáky s metaldehydem může zabít psi. foto: Lidovky.cz

„Dostala se do křečového stavu, hodně rychle dýchala a kmitala jí očka,“ popsala letos v červenci stav posléze utracené fenky veterinářka Lada Zavadilová pro server Psí detektiv. Krutý konec života zavinil jed na slimáky Vanish. Podobných případů se objevuje více.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobce o otravě psů granulemi, které primárně hubí slimáky, ví. Problém už konzultovala s ministerstvem životního prostředí a připravuje nové etikety. „Jsme si toho vědomi a budeme na ty etikety, až teď dojede šarže, dávat ještě další výstražná upozornění,“ říká Hana Vokřálová, majitelka firmy Trans Chem, která jed vyrábí. 

Mírná zima a deštivé jaro zapříčinily větší invazi slimáků do zahrad než v minulých letech. Tím vzrostla nejen poptávka po jedech k jejich hubení, ale i hrozba pro domácí zvířata. 

Nevyzpytatelný jed

Granule metaldehydu značky Limacide.

Firma případy úmrtí psů  otrávených jedem monitoruje a domnívá se, že lidé granule nepoužívají správně. Například že z nedbalosti nechají otevřený obal nebo že jed rozmisťují po zahradě v hromádkách místo toho, aby jej cíleně rozprostřeli po jednotlivých granulích. Zároveň přiznává, že jed může psům vonět. „Dává se tam také droždí, jsou tam škvarky, které psy lákají,“ sdělila Vokřálová.

„Metaldehyd, což je v podstatě tuhý líh, způsobuje problémy, pokud ten pes sežere granule ve větším množství,“ říká Vokřálová, ale veterinářka Lucie Skálová souhlasí jen částečně.

„Granulky jsou malé, většinou o velikosti burizonu, takže pokud sní pes jednu granulku a je to stavěný, větší pejsek, tak se to většinou vůbec neprojeví. Jde o množství. Od velikosti čajové lžičky u yorkšíra až po misku u velkého psa. Neznamená to však, že když velký těžký, 50kilový pes sní lžičku těchto granulí, že se na něm nic neprojeví,“ varuje Skálová.

Léčba neexistuje

Stav psa otráveného metaldehydem:

„Většinou se majitelé dostaví se psem, který často už není schopen ani chodit, sliní, má rozšířené zorničky, tělem mu probíhají nekontrolovatelné svalové záškuby, někdy se celé tělo napíná v tzv. tonicko-klonických křečích,“ popisuje stav otráveného psa Skálová. „Vypadá to někdy jako epileptický záchvat nebo velmi podobně,“ upřesňuje.

Průběh reakce těla na jed bývá překvapivý. Skálová ilustruje dva naprosto opačné příběhy. Malého yorkšíra, který byl ve velmi špatném stavu, kdy už ani nevnímal, a šance na přežití byla velmi malá, se podařilo zachránit. Naproti tomu jiný pes se do ordinace dostal jen s počátečními příznaky, ale jeho stav se zhoršoval tak rychle, že do pár hodin zemřel. K šancím psa na přežití veterinářka uvádí, že „riziko, že pes zemře většinou v těchto stavech bývá vyšší, než že se zachrání.“

Metaldehyd se v těle rozkládá na acetaldehyd, jehož přesný mechanismus současná medicína nezná (viz např. učební materiály Veterinární a farmaceutické univerzity Brno). Žádná specifická léčba pro postiženého psa tedy neexistuje. „Není žádná látka, která by to dokázala zastavit,“ potvrzuje Skálová a upřesňuje možnosti zásahu lékařů: „Nedokážeme účinky tohoto nervového jedu potlačit, neexistuje žádné specifické antidotum (tj. protilátka), proto jen tlumíme sekundární příznaky.“

Rychlá pomoc doma - peroxid vodíku

„Pokud pejska člověk neuhlídá a všimne si, že žere nějaké granule (případně vosku podobnou kostičku) barvy fialové, modré, modrozelené, ale i narůžovělé zrní (což je zase jiný jed - jed na krysy), tak by měl mít doma běžný 3,5procentní peroxid vodíku, který se kupuje v lékárně, a dát ho pejskovi do pusy. Tu dávku bych odhadla asi na polévkovou lžíci na 10 kilo hmotnosti zvířete. Pokud to do pěti deseti minut nepomůže, klidně to zopakujeme, dáme mu dvě, aby se prostě vyzvracel. V případě, že si majitel není jistý, kontaktovat veterinární pracoviště,“ radí Skálová. 

Statistiky o počtu případů otravy metaldehydem se nevedou. Případů není oproti jiným typům otravy tolik, a navíc je jejich průběh velmi individuální. „Žádné statistiky nejsou, ale je to jedna z běžných otrav, poměrně častých otrav,“ říká Skálová. „Statistika by ale nepomohla, tady pomůže osvěta,“ myslí si. Zároveň potvrzuje, že informovanost lidí o tomto problému roste - díky internetovým příspěvkům, ale také pro to, že lidé přípravky proti slimákům používají stále častěji, takže se otravy množí.

Nové výstražné etikety

Odkdy se adekvátní výstraha na etiketách jedu Vanish objeví? „Určitě od příští sezóny. Už teď na tom pracuji,“ odpovídá majitelka firmy Vokřálová. Obal výrobku tak bude ještě několik měsíců varovat, že jed může domácím mazlíčkům pouze ublížit. Otázkou zůstává, kolik výrobků s tímto nedostačujícím označením na trhu momentálně je. „Já to nevím,“ sdělila Vokřálová.

Návrhy na nové etikety a příbalové letáky zatím nemají konečnou podobu. „Musíme si to nechat schválit u Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. My si s nimi dopisujeme, protože oni navrhovali některé věci, které bychom tam měli dát, a my jsme navrhovali nějaké věci. Co tam určitě bude, je věta, že přípravek je nebezpečný pro domácí zvířata.“

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...