16. prosince 2009 1:31 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Párátko Charlese Dickense koupil nový majitel za 165 tisíc korun

Neobyčejná dražba. V New Yorku bylo k mání párátko Charlese Dickense ze slonoviny a zlata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neobyčejná dražba. V New Yorku bylo k mání párátko Charlese Dickense ze slonoviny a zlata. | foto: APČTK

NEW YORK Za 9150 dolarů (více 165 tisíc korun) bylo v newyorské aukční síni Bonhams prodáno párátko Charlese Dickense. Původně odhadovaná cena této neobvyklé části memorabilií britského romanopisce vyrobená ze slonoviny a zlata byla tři až pět tisíc dolarů.

Párátko dali do aukce dědici knihkupectví Barnes and Noble. Nový majitel vydraženého předmětu si nepřál zveřejnit svoje jméno.

Na párátku jsou vyryty iniciály Charlese Dickense a je zatahovací. K párátku patří i dopis Dickensovy švagrové Georginy Hogarthové prokazující jeho pravost.

V dopise Hogarthová uvádí, že britský autor používal párátko, "na cestách a také při své poslední cestě do Ameriky." Údajně používal párátko až do své smrti 9. června 1870.

K nejznámějším dílům britského romanopisce, který žil v letech 1812 až 1870, patří romány Oliver Twist, David Copperfield nebo povídka Vánoční koleda.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz