Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Párkrát se zadřel motor, ale české trabanty Afrikou projely

Expedice Transtrabant Afrika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expedice Transtrabant Afrika | foto: transtrabant.cz

KAPSKÉ MĚSTO Účastníci expedice Trabantem napříč Afrikou dorazili po téměř třech měsících strávených na prašných cestách i necestách černého kontinentu do cíle. V jihoafrickém Kapském městě je v neděli uvítali zástupci vlády, novináři i diplomaté z české ambasády. Cestu jim sice několikrát zkomplikovaly poruchy legendárních východoněmeckých vozítek, největší krizi ale zažili při jednání s africkou byrokracií.

Expedice trvala 84 dnů a dva české trabanty pojmenované Babu a Egu při ní urazily přibližně 19.500 kilometrů. V Kapském městě se posádkám dostalo velkého přivítání, při němž nechyběly ani televizní kamery a zástupy novinářů a fotografů. Pozdravit je přiletěl i český velvyslanec z Pretorie a také velký počet v Jihoafrické republice usazených českých emigrantů.

"Bylo to moc krásné. Nečekali jsme, že se k nám bude někdo v Kapském městě hlásit," řekl dnes mluvčí dobrodružné výpravy Dan Pribáň.

Špatné cesty, horší kvalita jídla i vody, hmyz ani zvířata jim cestu nezkazily. Problémy jim však přidělávaly technické závady vozů. "Dalo nám hodně práce udržet auta při životě. Ještě čtyři dny před dojezdem se nám v poušti uprostřed Namibie zadřel motor. Museli jsem ho celý rozebrat, ale nakonec jsem dojeli," popsal potíže na posledních úsecích trasy Pribáň.

Expedice Transtraband Afrika

Největší krizi Češi zažili úplně na začátku cesty v Káhiře, kde se jim zadřel motor u stejného auta. Jeho oprava byla mnohem obtížnější. Větší zdržení jim ale způsobilo čekání na víza do Súdánu. V Egyptě kvůli tomu museli zůstat asi tři týdny.

Putování africkým terénem posádkám žlutých trabantů ulehčoval vzhled jejich vozidel. "Autíčka působila na lidi. Kam jsem přijeli, tam bylo pozdvižení," uvedl Pribáň. Všude prý cestovatelé slyšeli dvě stejné otázky - odkud jsou a jak mohli s trabanty dojet až z Evropy.

Expedice Transtraband Afrika v Egyptě

"Afrika potvrdila to, v co jsme doufali - že to půjde. Že nás nikdo nebude chtít zabít a nepostihne nás žádná strašná nemoc. Lidi tady jsou naprosto v pohodě," dodal Pribáň.

Podle zpráv na internetových stránkách expedice se cestovatelé museli vypořádat i se shořelými brzdami, vytlučenými tlumiči nebo proraženými nárazníky. Trasa vedla ve stopách Františka Vladimíra Foita a Jiřího Bauma, prvních Čechů, kteří v roce 1931 automobilem dojeli z Čech do Kapského Města. Do České republiky přiletí členové expedice 4. prosince.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz