Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Párkrát se zadřel motor, ale české trabanty Afrikou projely

Magazín

  17:58
KAPSKÉ MĚSTO - Účastníci expedice Trabantem napříč Afrikou dorazili po téměř třech měsících strávených na prašných cestách i necestách černého kontinentu do cíle. V jihoafrickém Kapském městě je v neděli uvítali zástupci vlády, novináři i diplomaté z české ambasády. Cestu jim sice několikrát zkomplikovaly poruchy legendárních východoněmeckých vozítek, největší krizi ale zažili při jednání s africkou byrokracií.

Expedice Transtrabant Afrika foto: transtrabant.cz

Expedice trvala 84 dnů a dva české trabanty pojmenované Babu a Egu při ní urazily přibližně 19.500 kilometrů. V Kapském městě se posádkám dostalo velkého přivítání, při němž nechyběly ani televizní kamery a zástupy novinářů a fotografů. Pozdravit je přiletěl i český velvyslanec z Pretorie a také velký počet v Jihoafrické republice usazených českých emigrantů.

"Bylo to moc krásné. Nečekali jsme, že se k nám bude někdo v Kapském městě hlásit," řekl dnes mluvčí dobrodružné výpravy Dan Pribáň.

Špatné cesty, horší kvalita jídla i vody, hmyz ani zvířata jim cestu nezkazily. Problémy jim však přidělávaly technické závady vozů. "Dalo nám hodně práce udržet auta při životě. Ještě čtyři dny před dojezdem se nám v poušti uprostřed Namibie zadřel motor. Museli jsem ho celý rozebrat, ale nakonec jsem dojeli," popsal potíže na posledních úsecích trasy Pribáň.

Expedice Transtraband Afrika

Největší krizi Češi zažili úplně na začátku cesty v Káhiře, kde se jim zadřel motor u stejného auta. Jeho oprava byla mnohem obtížnější. Větší zdržení jim ale způsobilo čekání na víza do Súdánu. V Egyptě kvůli tomu museli zůstat asi tři týdny.

Putování africkým terénem posádkám žlutých trabantů ulehčoval vzhled jejich vozidel. "Autíčka působila na lidi. Kam jsem přijeli, tam bylo pozdvižení," uvedl Pribáň. Všude prý cestovatelé slyšeli dvě stejné otázky - odkud jsou a jak mohli s trabanty dojet až z Evropy.

Expedice Transtraband Afrika v Egyptě

"Afrika potvrdila to, v co jsme doufali - že to půjde. Že nás nikdo nebude chtít zabít a nepostihne nás žádná strašná nemoc. Lidi tady jsou naprosto v pohodě," dodal Pribáň.

Podle zpráv na internetových stránkách expedice se cestovatelé museli vypořádat i se shořelými brzdami, vytlučenými tlumiči nebo proraženými nárazníky. Trasa vedla ve stopách Františka Vladimíra Foita a Jiřího Bauma, prvních Čechů, kteří v roce 1931 automobilem dojeli z Čech do Kapského Města. Do České republiky přiletí členové expedice 4. prosince.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat