Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Našel se vrak letadlové lodě Lexington. Objevil ho spoluzakladatel Microsoftu

Magazín

  6:00aktualizováno  17:06
WASHINGTON - Více než 800 kilometrů od východního pobřeží Austrálie byl v neděli nalezen vrak americké letadlové lodě USS Lexington, která se potopila během druhé světové války. Loď i s několika letouny, které jsou v pozoruhodně zachovalém stavu, objevil se svým výzkumným týmem spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen.

Stíhací letoun Grumman F4F-3 Wildcats. foto: Twitter Paula Allena

Otázky a odpovědi: co ukázala plavba Admirála Kuzněcova

Výzkumná loď Petrel, vlastněná miliardářem a spoluzakladatelem technologické společnosti Microsoftu Paulem Allenem, našla vrak Lexingtonu asi tři kilometry pod hladinou Korálového moře, informovala agentura AFP. Jednu z prvních amerických letadlových lodí využívalo námořnictvo Spojených států od roku 1927 do roku 1942, kdy byla během bitvy v Korálovém moři potopena.

Ve chvíli, kdy se tak stalo, bylo na palubě lodi, přezdívané kvůli její majestátní eleganci „Lady Lex“, 35 letounů. Výzkumníci v neděli na mořském dni našli jedenáct z nich. Mezi nimi například bombardéry Douglas TBD-1 Devastators a Douglas SBD-3 Dauntlesses nebo stíhací letadlo Grumman F4F-3 Wildcats. Z fotografií a videí, které Allenův tým zveřejnil, je patrné, že stroje zůstaly překvapivě neporušené.

Dva zachovalé letouny Douglas TBD-1 Devastators.
Dva bombardéry Douglas TBD-1 Devastators, které se našly pod hladinou...

Bitva v Korálovém moři se odehrála ve dnech 4. až 8. května 1942 mezi japonským a spojeneckým loďstvem. Předcházel jí záměr Japonska obsadit přístav Port Moresby na Nové Guineji a ostrov Tulagi na Šalamounových ostrovech.

Američané lod úmyslně potopili

Američanům se v ní podařilo udržet strategicky důležité základny, utrpěli ovšem mnohem větší hmotné škody. Šlo o první bitvu letadlových lodí, během níž způsobilo veškeré ztráty pouze letectvo. Loďstva byla od sebe ve značné vzdálenosti,  vůbec se nezahlédla. Ošklivě poničený Lexington byl úmyslně potopen další americkou válečnou lodí na konci bitvy, aby se jej Japonci nezmocnili.

05.března 2018 v 19:04, příspěvek archivován: 06.března 2018 v 16:58

VIDEO: We've located the USS Lexington after she sank 76 yrs ago. #RVPetrel found the WWII aircraft carrier & planes more than 3000m (~2mi) below Coral Sea near Australia. We remember her brave crew who helped secure 1st strategic US win in the Pacific

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

We've located the USS Lexington after she sank 76 yrs ago. #RVPetrel found the WWII aircraft carrier & planes more than 3000m (~2mi) below Coral Sea near Australia. We remember her brave crew who helped secure 1st strategic US win in the Pacific Theater https://t.co/20ehjafD7d https://t.co/HIvxNUDbsX

Úspěšnou Alennovu výzkumnou misi ocenil i admirál Harry Harris, který šéfuje americkým ozbrojeným silám v Tichomoří. Mimo jiné muž, jehož otec byl jedním z evakuovaných námořníků v době, kdy se letadlová loď Lexington potápěla.

„Jako syn pozůstalého z USS Lexington gratuluji Paulu Allenovi a expedičnímu týmu výzkumné lodě Petrel k nalezení ‚Lady Lex‘, která byla před téměř 76 lety potopena v bitvě v Korálovém moři,“ uvedl admirál ve svém prohlášení.

Americká letadlová loď USS Lexington byla uvedena do služby v prosinci 1927 do května 1942, kdy byla potopena v Korálovém moři.

S rychlostí 34 uzlů patřil Lexington k nejrychlejším lodím, které tehdy brázdily světová moře. Její celkový výkon se pohyboval kolem 180 tisíc koňských sil. O jak vysoké číslo jde, dokládá i skutečnost, že v průběhu zimy v letech 1929 a 1930 zásobovala letadlová loď svými generátory celé město Tacoma při výpadku tamní vodní elektrárny.

Vyhledávací týmy vedené Paulem Allenem objevily v minulosti vraky řady historických válečných lodí. Mezi nimi například americký těžký křižník USS Indianapolis, který se v červenci 1945 po torpédování japonskou ponorkou potopil ve Filipínském moři. Na jeho palubě bylo tou dobou zhruba 1200 námořníků. Zachránilo se jich jen něco málo přes tři stovky, což představuje jednu z největší katastrof v dějinách amerického námořnictva.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč