Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Penzi chce šest z deseti lidí strávit na chatě. Chybí jim tam ale internet a kulturní vyžití

Magazín

  10:19
Praha - Vlastní rekreační chatu nebo chalupu by zvolilo 57 procent Čechů za nejlepší možné místo pro trávení penze. Podle nich jim tam vůbec nic neschází. Pokud už něco postrádají, tak jde například o internetové připojení, kulturní vyžití nebo restaurace s kavárnou v okolí.
Chata - ilustrační foto.

Chata - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Městské prostředí pro svůj podzim života upřednostňuje 22 procent osob. Vyplývá to z průzkumu Poštovní spořitelny mezi 500 respondentů.

RECENZE: Víkend na chatě. Ideální festivalový zážitek pro léto bez festivalů

Nějaký rekreační objekt si zatím pořídila přibližně třetina lidí. Převažují právě chaty a chalupy, v menší míře jde například o mobilní domy, maringotky nebo hausbóty. V poslední době také stoupla poptávka po úvěrech a financování rekreačního bydlení.

„Chatu nebo chalupu vlastní každý druhý účastník průzkumu. Obliba rekreačních zařízení je nejpatrnější u obyvatel hlavního města. Ti je navštěvují typicky o víkendech zejména kvůli přírodě, klidnějšímu prostředí a volnočasovým aktivitám,“ uvedl ředitel Poštovní spořitelny Přemysl Hanzelka.

Vždy po pracovním týdnu jezdí do rekreačních sídel pravidelně více než polovina Čechů a několikrát do roka se tam vydá 22 procent osob. Sedm procent respondentů má rekreační objekt i jako místo své letní dovolené. A poměrně početná skupina se zdržuje na chatě nebo chalupě celoročně. „Na 12 procent respondentů využívá rekreační zařízení k běžnému životu, uvedli totiž, že ho navštěvují každý den. Jde zejména o lidi ve starším nebo důchodovém věku,“ doplnil Hanzelka.

Především oddechem tráví čas na chatě nebo chalupě čtvrtina lidí, polovina pak uvádí, že rovnoměrně pracuje a odpočívá. Pětina dotazovaných tvrdí, že pobyt v rekreačním objektu vyplňuje vesměs uklízením, zahradničením a drobnými opravami. Polovina rekreačních objektů má internetové připojení, které devět z deseti osob využívá i pro řešení finančních záležitostí prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!