Od znárodnění kubánské ekonomiky Fidelem Castrem v 60. letech 20. století zajišťovala většinu pracovních příležitostí na Kubě vláda. Ta považovala za nesmyslné vyplácet lidem mzdy a zároveň jim brát zpět peníze formou daní, a většina Kubánců proto neplatila daně půl století. Příjem financí je ale pro Kubu nezbytný kvůli plánovaným ekonomickým reformám.
Autoři z Vyššího pedagogického institutu, který se nachází v Holguín asi 730 kilometrů východně od Havany, pracovně nazývají hru Tributin, neboli malá daň. Předpokládá se, že ji vydají v říjnu.
Většina Kubánců neplatila daně půl století
Videohra má podpořit hospodářské reformy, které prosazuje Fidelův mladší bratr Raúl. Předpokládá se, že noví podnikatelé budou na Kubě platit jako daň 25 až 50 procent zisku, které vládě pomůžou financovat a udržet štědré sociální programy.
"Je to zábavný software, který pomůže děti poučit o fiskální politice," uvedl ředitel projektu Dagoberto Marino. "Protože se narodily v socialistické společnosti s určitými dotacemi, neznají všechny elementy potřebné k pochopení daní," dodal.
Tributin ukáže dětem, jak peníze utracené třeba za cukroví rozhýbají mechanismus, ze kterého má veřejnost prospěch například formou lepšího školství. "Pokoušíme se vytvořit fiskální kulturu. Zapojíme-li děti, můžou to přenést na rodiče," dodal Marino.
Za poslední tři měsíce na Kubě získalo licence na drobné podnikání nejméně 75.000 lidí, mezi nimi vlastníci bister či holičství. Předpokládá se, že budou platit daně z příjmů a obratu plus další poplatky, pokud přijmou zaměstnance.
Castro chce, aby v rostoucím soukromém sektoru našlo místa co nejvíce lidí ze státních úřadů. Veřejný sektor se má zeštíhlit o 500.000 lidí, aby se odstranila přebujelá administrativa, napsala agentura Reuters.