Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

'Planking' má první oběť. Muž se zřítil z balkónu

Nová zábava "planking" spočívá v tom, lehnout si kdekoliv rovně jako prkno, nechat se vyfotit a dát snímek na internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová zábava "planking" spočívá v tom, lehnout si kdekoliv rovně jako prkno, nechat se vyfotit a dát snímek na internet. | foto: www.facebook.com

SYDNEY Patrně první oběť v podobě Australana, který se zřítil z balkónu v sedmém podlaží hotelu v Brisbane, má nová internetová zábava, jež se pod názvem "planking" (z anglického plank - prkno) šíří na internetu. Její podstatou je položit se rovně jako prkno tváří dolů na nějaké nezvyklé nebo nebezpečné místo a fotografii na důkaz umístit na některou ze sociálních sítí.

Jak potvrdila australská policie, kterou citují místní sdělovací prostředky, dvacetiletý mladík se chtěl v neděli položit na zábradlí balkónu, zatímco ho jeho přítel měl vyfotografovat. Neudržel ale rovnováhu, z balkónu spadl a zabil se.

"Planking" se podle zpravodajského serveru BBC News v posledních týdnech rychle šíří. Jedna ze stránek na Facebooku věnovaná tomuto novému fenoménu už má na 90 000 stoupenců a stovky fotek lidí ležících na komínech, eskalátorech, dětských prolézačkách, žebřících, sedačkách a dalších místech či objektech.

"Nyní jsme viděli mladého muže, který chtěl posunout tuto aktivitu o krok dál a položit se na balkón," řekl novinářům policejní komisař Ross Barnett.

"Bohužel se tragicky zřítil a zahynul." Policie australského státu Queensland už minulý týden varovala "plankery" před nebezpečnými pokusy poté, co byl jeden z nich údajně dopaden ležící na břiše na policejním autě. "Jakkoli dokážeme ocenit zábavu, nemůžeme tolerovat ohrožování sebe sama nebo ostatních, či porušování zákona," uvedla v prohlášení.

Nedělní smrt byla podle Barnetta právě tím, čeho se policie obávala. "Jak planking nabírá na popularitě, bude docházet k většímu počtu zranění a potenciálně i k dalším úmrtím," dodal.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...