30. srpna 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Plavky budou příští sezonu zakrývat více těla než dosud. Bikiny jsou pozvolna na ústupu

Plavky v celku nemusí být nudé | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavky v celku nemusí být nudé | foto: Shutterstock

BRNO Plavky příští a přespříští rok zakryjí více těla než dosud. Bikiny jsou pozvolna na ústupu a vracejí se jednodílné plavky. Podle odborníka na prádlo a plavky Martina Kárycha ze společnosti Altra však nejde ani o náboženské důvody, ani o paniku před spálením sluncem, ale o přirozenou evoluci. Plavky se čím dál tím více prolínají i s oblečením pro volný čas díky rychlému vývoji technologií a materiálů, řekl v pondělí Kárych na přednášce na veletrzích módy Styl a Kabo v Brně.

Trend ve vzhledu plavek určuje globalizovanému světu východní pobřeží USA a Kalifornie. Materiály jsou už tak kvalitní, že jsou pohodlné a schnou velice rychle, takže je možné v nich trávit většinu dne, nejen na pláži. Pletací technologie dokážou udělat z jedné strany hladký úplet a z druhé strany texturu. Výrazně šla dopředu kvalita digitálního tisku, takže jsou myslitelné jakékoli potisky, materiály lze také různě vrstvit.

Plavky tak mohou zahalovat krk i celou hruď. „Technologie umožňuje vplétat transparentní zóny a záda jsou otevřená,“ uvedl Kárych. Do módy vracejí také střapce, což je znovuobjevení etnomotivů.

Jednodílné plavky budou mít prostřihy na bocích, kryté bude břicho a hruď, ale záda jsou volná. „Takové plavky mohou skrýt to, co si jejich nositelka přeje skrýt,“ řekl Kárych. Protikladem jsou pásky kolem boků, které naopak nedovolí skrýt nic z nedokonalosti těla.

Asijský vliv je patrný u plavek s dlouhými rukávy. Aby však zůstaly jednodílné plavky sexy, mívají hluboký dekolt ve tvaru písmene V téměř do pasu.

Kárych zmínil také neobvyklý trend, který se v USA objevil, a to plavky jako svatební prádlo ve sněhobílé barvě. „Jde o odraz technologických možností, protože bílá z plavek i prádla téměř vymizela. Proces bělení a ekologické nároky jsou technologicky i finančně velice nákladné,“ řekl.

Barvy potisků se inspirují převážně v přírodě, u plavek spíše těmi exotičtějšími barvami.

Pánské plavky se postupně vracejí od šortek s nohavicemi až kolenům ke kratším do půli stehen. Vracejí se i klasické vykrojené plavky. „Nejen u nás, ale v celém světě se z hygienických důvodů zakazuje chodit do bazénů se šortkami,“ řekl Kárych. Potisky už podle něj nebudou výsadou dámských plavek, plavky s potiskem se odvažují kupovat i muži.

ČTK