Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‚Prorok Mohamed navždy‘. Pobožní punkeři propagují v Indonésii islám

Mladý pankáč - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladý pankáč - ilustrační foto. | foto: Reprofoto z knihy 78-87 London Youth

Bandung „Prorok Mohamed navždy,“ skandují mladí muslimští muzikanti z Indonésie. Místo toho, aby zpívali před mešitou, své poselství šíří na venkovním koncertě, kde je mnoho vyznavačů vůbec prvního islámského punkového hnutí v Indonésii.

V zemi s největší muslimskou většinou na světě, má islámský punk ve městech Jakarta, Surabaya a Bandung mnoho fanoušků. Vyznavači tohoto hudebního směru mají na hlavě často charakteristická „číra“ a nosí kožené bundy a volné džíny. Stejně tak jako původní punk-rockeři z Británie prý brojí proti establishmentu a vyznávají jistý druh rebelství. Vyjadřují to však hudbou, v níž odkazují na islámské hodnoty, zpívají o osvobození Palestiny a o sociálních tématech, které se týkají světové populace muslimů.

Ahmad Zaki, který je jedním ze zakladatelů hnutí, věří, že si lidé žánr punku často spojují se špatným chováním, a chce to změnit. „Můžeme se soustředit na jiné, více pozitivní věci,“ říká.

Mnoho členů islámského punkového hnutí hrálo dříve na ulici a jsou přesvědčení, že jim vstup do hnutí změnil život. Jiní členové je prý přesvědčují, aby si založili vlastní hudební skupiny a psali si vlastní texty.

Člen islámského punkového hnutí a bývalý alkoholik Reza Purnama tvrdí, že v hnutí jsou další lidé jako on. Ti prý pomalu přestávají pít alkohol a začínají psát pozitivnější hudební texty. „Lidé se na nás už nekoukají skrz prsty,“ říká Purnama. Vysvětluje, že členové hnutí byli dříve v konzervativní indonéské společnosti stigmatizováni.

Návštěvníci po každém koncertu skloní hlavy k modlitbě a poslouchají kázaní. Zakladatelé hnutí doufají, že to mnohé přiměje k větší zbožnosti.

Až 90 procent z 250 milionů obyvatel Indonésie je muslimského vyznání. Naprostá většina z nich přitom praktikuje umírněnou formu islámu.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!