Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podívejte se, jak se Newyorčané osvěžují v kontejnerech na odpadky

Magazín

  10:48
NEW YORK - Newyorčané objevili nový způsob, jak bojovat letos v létě proti vedru: ponoří se do kontejnerů na odpadky naplněných studenou vodou, napsala agentura AFP. Originální nápad, jemuž říkají "dumpster diving", což je termín obvykle používaný těmi, kdo se noří do kontejnerů, aby si zaopatřili potravu a vyhrabali odsud různé předměty, se zrodil v newyorské čtvrti Brooklyn jihovýchodně do Manhattanu.

Nový experiment Macro Sea - bazén v kontejnerech foto: Reprofoto

Přesné místo této malé newyorské pláže je však přísně drženo v tajnosti, vědí o něm jen sousedé. A vesele se z něho těší. Kontejnery nejsou plné odpadků, ale naplněné vodou svěží a čistou jako na pláži.

Aby byl takový kontejner vodotěsný, dává se na dno písek, přidá se nějaká ochrana, doplní se 300 metrů krychlových vody, napne se plachtovina a přibije se, vysvětluje Jocko Weyland, umělecký ředitel společnosti Macro Sea, která se zabývá městským designem a s projektem přišla.Výsledek je skvělý. Nevyužívaná průmyslová konstrukce doznala proměny a děti z okolí přicházejí do tohoto osvěžujícího ráje ve stále hojnějším počtu.

"Je to prima, přišel jsem poprvé," vykřikuje smějící se chlapec uprostřed stříkající vody, barevných nafukovacích rukávků a radostného výskotu.

Nový experiment Macro Sea - bazén v kontejnerech

Tři červené kontejnery spojené dřevěnou konstrukcí a nabarvené na šedo, které tvoří tři bazénky, působí docela elegantně. Prostor "koupaliště" je rozdělen na dvě části: na jedné straně jsou na
betonovém podkladu rozložena lehátka a stany, na druhé straně je jakési průmyslové skladiště zaplavené nepotřebnými věcmi.

Zhodnocení opuštěných městských  zón
Na děti, které skáčou, plavou a křičí z plna hrdla, neustále dohlíží
plavčík. "Dumpster diving" je součástí širšího projektu, jehož cílem je zhodnotit opuštěné městské zóny, vysvětluje ředitel společnosti Macro Sea David Belt.

"V této zemi je mnoho opuštěných míst a obchodních center a my se snažíme najít způsob, jak je znovu využít. Rozhodli jsme se proto experimentovat, vymysleli jsme něco, co můžeme popřípadě instalovat na parkovišti nebo ve velkém obchodním centru, které bylo kvůli ekonomické krizi uzavřeno," vysvětluje.

Nový experiment Macro Sea - bazén v kontejnerech

Brooklynský experiment nebyl příliš drahý. Cena za nájem pozemku ležícího ladem je přístupná a nové kontejnery jsou až do konce léta zapůjčeny od jisté stavební firmy. Stačilo nakoupit trochu dřeva, plachtovinu a tři pumpy. Nejdražší byla voda: 1300 dolarů (přes 23.000 Kč).

Konstruktéři z Macro Sea neexperimentovali poprvé, jejich projekty byly již na některých periferiích instalovány. A bude-li léto v New Yorku či v jiných metropolích obzvláště parné, může se tato myšlenka rozšířit dále.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...