7. září 2009 10:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Před 345 lety byl dobyt Nový Amsterdam - vznikl New York

Pohled na New York. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na New York. | foto: Shutterstock

NEW YORK/PRAHA Před 345 lety, 8. září 1664, podstoupili holandští kolonizátoři oblast Nového Amsterdamu vítězným Angličanům. Noví majitelé panství přejmenovali na počest vévody z Yorku, budoucího anglického krále Jakuba. V ústí řeky Hudson do Atlantiku tak vznikl New York - dnes světová metropole a nejlidnatější město USA.

Oblast dnešního New Yorku původně obývali indiáni. Prvním Evropanem, který ji prozkoumal, byl začátkem 16. století italský mořeplavec Giovanni da Verrazano. Patrnější stopy však na místě zanechal až o století později jeho následovník, anglický objevitel v holandských službách Henry Hudson.

Právě Holanďané se zde jako první přistěhovalci ze starého kontinentu usídlili - v osadě nazvané Nový Amsterdam na jižním cípu ostrova Manhattan.

newyorské Times Square

Zakrátko je však vystřídali Angličané, kteří svou nadvládu nad strategickou obchodní křižovatkou dokázali udržet i během americké války za nezávislost.

V roce 1789 zde byl zvolen George Washington prvním americkým prezidentem. Tehdy se New York nakrátko pyšnil titulem hlavního města USA.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz