Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Před 345 lety byl dobyt Nový Amsterdam - vznikl New York

Magazín

  10:50
NEW YORK/PRAHA - Před 345 lety, 8. září 1664, podstoupili holandští kolonizátoři oblast Nového Amsterdamu vítězným Angličanům. Noví majitelé panství přejmenovali na počest vévody z Yorku, budoucího anglického krále Jakuba. V ústí řeky Hudson do Atlantiku tak vznikl New York - dnes světová metropole a nejlidnatější město USA.

Pohled na New York. foto: Shutterstock

Oblast dnešního New Yorku původně obývali indiáni. Prvním Evropanem, který ji prozkoumal, byl začátkem 16. století italský mořeplavec Giovanni da Verrazano. Patrnější stopy však na místě zanechal až o století později jeho následovník, anglický objevitel v holandských službách Henry Hudson.

Právě Holanďané se zde jako první přistěhovalci ze starého kontinentu usídlili - v osadě nazvané Nový Amsterdam na jižním cípu ostrova Manhattan.

newyorské Times Square

Zakrátko je však vystřídali Angličané, kteří svou nadvládu nad strategickou obchodní křižovatkou dokázali udržet i během americké války za nezávislost.

V roce 1789 zde byl zvolen George Washington prvním americkým prezidentem. Tehdy se New York nakrátko pyšnil titulem hlavního města USA.

Autoři: ,