Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Podívejte se: u Národního divadla roste trávník. Ideální místo pro piknik

Magazín

  11:17
PRAHA - Na prostranství mezi Národním divadlem a Novou scénou vyroste trávník. Pražané si zde budou moci po celý měsíc číst, odpočívat či svačit. Projekt s názvem Piknik Nové scény bude spuštěn ve čtvrtek. Travnatá plocha se promění i v hlediště, ze kterého budou lidé sledovat chystané projekce.

Trávník na piazzettě Národního divadla. Dělníci dokončují instalaci. foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

"Projekt jsme vytvářeli přímo pro piazzettu Národního divadla. Chtěli jsme ten mrtvý prostor nějak oživit. Aby sloužil především Pražanům," řekla serveru Lidovky.cz Marcela Straková z Nové scény Národního divadla, která má celou instalaci na starosti. Prvotní inspirace podle ní přišla z Londýna. "U londýnského Royal National Theatre mají také trávník, ovšem umělý." doplnila.

Dělníci na prostranství mezi Národním divadlem a Novou scénou instalují trávník.

Čtěte také:


Prostor, který v současnosti využívají skateboardisté se nyní promění v oázu klidu. Lidé si tu budou moci odpočinout nebo jak název projektu napovídá, dát si tu třeba malý oběd. "Piknikování je aktivitou, která nijak neohrozí kolemjdoucí, což se o jiných sportech na tomto místě tradičně provozovaných s takovou jistotou říci nedá," řekl Štěpán Kubišta, ředitel Nové scény.

Dělníci na prostranství mezi Národním divadlem a Novou scénou instalují trávník.

Přípravy trávníku o rozměrech asi 430 m2 trvají už týden. Dělníci tu postavili dřevěné podium, které pokryli fólií, na tu potom nasypali zeminu a vysazují trávník. Současně tu instalují umělecké interaktivní objekty. Vernisáž výstavy s názvem ART MEETS THE (P.R.A.H.A) STREETS se koná současně s otevřením trávníku. Kousek přírody u Národního divadla si lidé budou moci užít až do 18. září.

Na piazzettě Národního divadla pokládají dělníci kusy trávníku.

Travnatá plocha bude také sloužit jako hlediště. "Chystáme tu i řadu aktivit. Například slavnostní otevření sezóny Nové scény Národního divadla, nebo projekci Vladimíra 518 s názvem Spam. Představení budou moci lidé sledovat přímo z trávníku," dodala Straková. Pejsky ovšem budou muset nechat návštěvníci doma. Kvůli udržení čistoty na trávník nesmí.

Trávník na piazzettě Národního divadla. Dělníci dokončují instalaci.

Projekt vzešel ze soutěže Městské zásahy Praha 2010. Autoři měli

Doprovodná výstava

ART MEETS THE (P.R.A.H.A) STREETS

Antonín Jirát – Dopřejme jim zázraku II
Pavel Karous – Žvejkačka

Výstava se koná od 19. srpna do 18. září 2010

za úkol vybrat v Praze veřejné místo, které by si zasloužilo změnu k lepšímu. Piknik Nové scény byl jedním z osmdesáti projektů, které mohli shlédnout návštěvníci stejnojmenné výstavy v pražském centru DOX.

Instalaci navrhla Nová scéna ND a ateliér Roháč Stratil. Náklady na zatravnění není podle Strakové lehké vyčíslit. "Národní divadlo to nefinancuje, nemá na to prostředky, peníze na celý projekt jsme získali od sponzorů," dodává Straková.

Trávník na piazzettě Národního divadla. Dělníci dokončují instalaci.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...