Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Poklad mezi naplavenými odpadky. Rozbouřený Balt přilákal hledače jantaru

Hledač jantaru v Polsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hledač jantaru v Polsku. | foto: Policie ČRReprofoto

Varšava  Po dvoudenní bouři, kterou na Baltu provázely až sedm metrů vysoké vlny, vyrazili na polské pobřeží hledači jantaru, pátrajících mezi vyplaveným smetím po úlovcích, ceněných klenotníky v řádu stovek až tisíců zlotých.

Od pátečního časného rána na ostrově v ústí Visly, který je součástí Gdaňsku, po jantaru pátraly desítky lidí. Zkušení lovci pokladů tu už našli kousky o velikosti až lidské pěsti, uvedla televize TVN 24 na svém webu. Nejcennější úlovky bývají ceněny až na 10 000 zlotých (asi 60 000 Kč) za kilogram. Televizní štáb ale na pláži našel jen několik drobných kousků.

„Na počátku bývá vždy pomyšlení na to, že jsem prvním člověkem, který drží v ruce pryskyřici starou až 40 milionů let,“ řekl televiznímu reportérovi jeden z hledačů. „Sledujeme, kde se shromažďují racci, protože to nám ukáže, kde moře vyplavilo dříví s jantarem. Jsou tam totiž i malé rybky, kterými se ptáci živí. Takže rackové si přijdou na své a my taky,“ vylíčil Sylwester Malucha, který se hledání jantaru věnuje už několik let.

Až dosud za sbírání jantaru v centrální části polského pobřeží bez příslušného povolení hrozila pokuta. Od Nového roku se předpisy změnily, ale jantar se smí hledat výlučně na pláži a v mělkých vodách. Sbírat se smí výlučně ručně a bez obtěžování rekreantů na plážích.

Hledač jantaru v Polsku.

Kus jantaru.

Vlny vyplavily na pláže i spoustu smetí, plastových lahví a dalších odpadků. „Ačkoliv u moře býváme často, něco takového jsme viděli poprvé. Vypadá to tu jako na smetišti. A v tom se roky koupeme,“ povzdychla si jedna z návštěvnic.

Bouře vyplavila na pobřeží v západní části Polska tento týden i dvě nevybuchlé bomby z dob druhé světové války. Zneškodnili je pyrotechnici.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....